W kraju co roku odbywa się ponad 100 różnych festiwali szantowych. Od końca lat 70-tych Polska stała się jednym z czołowych krajów na świecie w repertuarze piosenek szantowych. Jeden z nich, pod nazwą Suwalski Maraton Szantowy, odbywa się dorocznie w mieście nad Czarną Hańczą. W tym roku wypadła jego 12. edycja. Przez kilkanaście lat Suwalczanie mieli okazję na żywo wysłuchać gwiazd tego typu muzyki, porozkoszować się jej niezwykłym brzmieniem i wyjątkowo prostymi i surowymi ale nie pozbawionymi wdzięku tekstami.

 W tym roku wystąpiły cztery gwiazdy

 W niedzielne popołudnie najdłuższego sierpniowego weekendu nad Zalewem Arkadia zgromadziły się setki fanów piosenek szantowych. Wśród słuchaczy znaleźli się przedstawiciele samorządu z Prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem na czele oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem i radnymi. A na scenie, rozstawionej tuż przy mostku prowadzącym na malowniczą wyspę Zalewu Arkadia, wystąpiły prawdziwe gwiazdy szanty klasycznej ale także pieśni i piosenek o tematyce żeglarskiej oraz poetyckiej ballady marynistycznej. Wszystkich pasjonatom zagrały i zaśpiewały cztery zespoły: North Wind, The Nierobbers, Zmiana Wachty i Mechanicy Szanty. Był także konkurs na najlepsze wykonanie szanty lub piosenki żeglarskiej.

 Między niebem a pokładem – muzyka nie tylko do słuchania

 North Wind  zwrócił na siebie uwagę, mocną dawką różnorodnej żeglarskiej muzyki z czasów dawnych żaglowców. Nowych szant zespół nie tworzy. Było więc klasycznie, z twardymi i chrapliwymi głosami ale także balladowo i wzruszająco. Wykorzystane zostały instrumenty rzadko widziane na scenach szantowych: jak klarnet, bombarda, bodhran. Zastosowano także różne mutacje akordeonu oraz gitarę grającą w „otwartych strojach” (struny nastrojone do dźwięków). Zaśpiewano również a cappella.

 The Nierobbers zaprezentował repertuar w klimacie piosenki turystycznej i poetyckiej. Nierobbers powstali w marcu 2013 r. Tworzy go czterech kolegów, z których dwóch jest nauczycielami, trzeci stomatologiem a czwarty menedżerem przychodni lekarskiej. Zespół ma za sobą sukcesy  na wielu festiwalach piosenek żeglarskich. W 2017 roku ukazała się płyta zawierająca piosenki autorskie.

Na występ Suwalskiej Formacji Szantowej Zmiana Wachty czekano chyba najbardziej. Grupa w składzie: Emil Kulbacki (śpiew), Krzysztof Masłowski (gitara, śpiew), Andrzej Raczyło (akordeon, śpiew), Edward Darmetko (gitara basowa, śpiew) powstała w 2006 r. Zespół wykonał współczesne piosenki żeglarskie zabarwione folkiem polskim i zagranicznym, m.in. francuskim i irlandzkim we własnych aranżacjach i opracowaniach. Zespół jest laureatem nagród i wyróżnień na festiwalach „Kopyść, „Shanties” i  Festiwal „Jeziorak Szanty”. Muzycy koncertowali między innymi w Niemczech, na Litwie  i we Francji. Na suwalskim koncercie grupa wspomogła się również znanymi piosenkami we własnych aranżacjach i opracowaniach. Niektóre z nich brzmiały tanecznie.

Ostatnim wykonawcą był zespół Mechanicy Shanty – jedna z najważniejszych i najbardziej znanych grup polskiej sceny folku morskiego. Wraz z pierwszymi rytmami „powiało wielkim światem”, bowiem suwalskiej publiczności objawili się autorzy wielu największych „hitów” i miłośnicy bluegrassu, country, a nawet bluesa, które z powodzeniem łączone są z folkiem irlandzkim i angielskim, w tym pieśniami klasycznych szantów. W ciągu ponad 30 lat działalności, artyści zjechali cały kraj, dając rocznie kilkadziesiąt koncertów. Wyrobili sobie tak silną markę, że nie odbywa się dziś bez ich udziału większość festiwali folku morskiego i piosenki żeglarskiej, regat czy innych wydarzeń żeglarskich. Mają na koncie sesje nagraniowe dla radia i telewizji. Wielokrotnie występowali w Niemczech, Szwecji, Holandii, Finlandii, USA i Kanadzie.

Organizatorem Suwalskiego Maratonu Szantowego był SOK, a współorganizatorem OSIR. Część koncertową imprezy szantowej prowadził Jan Życzkowski.