Światowy Memoriał Ireny Warakomskiej

Światowy Memoriał Ireny Warakomskiej

Niezwykle silna obsadę miał  zakończony III Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Ireny Warakomskiej. Zwycięzcami Memoriału zostali: Harsha Bharathakoti z Indii, przed Tomaszem Markowskim z Białegostoku oraz  Vladimirem Zakhartsovem z Rosji. Impreza sportowa poświęcona pamięci wieloletniej prezes Klubu Szachowego Javena Hańcza Suwałki, Ireny Warakomskiej, skupiła 322 zawodników z 12 krajów świata. Na tydzień do Suwałk zawitali zawodnicy z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Izraela, Indii, Malezji, Tajwanu, Wenezueli i oczywiście Polski.

Czas pokazał, że Memoriał rośnie w siłę. Do tegorocznej edycji zgłosiło się o 54 zawodników więcej niż przed rokiem. W gronie tym znalazło się 19 zawodników z najwyższym na świecie tytułem Arcymistrza oraz 13 Mistrzów Międzynarodowych. Dzięki tak wyjątkowej obsadzie, łącznej liczbie uczestników a także puli nagród, jest jeden z największych turniejów w kraju. W kategorii Open jest on najsilniejszym turniejrm w Polsce. Tegoroczna pula nagród wyniosła 80 tys. zł.

W ciągu 8 dni zawodnicy rozegrali 9 rund. Dla zwycięzców grup A, B i C przewidziane zostały wysokie nagrody pieniężne. I tak pierwsza nagroda w grupie A wyniosła 11 tys. zł, w grupie B – 3,5 tys. zł, zaś w grupie C – 1,5 tys. zł. Najlepsi zawodnicy w grupie do 12 lat otrzymali bony pieniężne oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla dzieci nienarodzonych w klasyfikacji generalnej organizatorzy przygotowali dyplomy oraz medale. Wszystkie nagrody w grupie D oraz puchary dla najlepszych w grupach A, B i C zostały ufundowane przez prezydenta Suwałk.

Oprócz turnieju głównego organizatorzy przewidzieli rozmaite imprezy towarzyszące, m.in. turniej szachów błyskawicznych oraz symultanę szachową (seans gry jednoczesnej) z Arcymistrzem Tomaszem Warakomskim, w której wzięło udział 30 zawodników.

III Międzynarodowy Memoriał Szachowy zebrał bardzo pozytywne opinie, jako turniej zorganizowany bardzo sprawnie, z wielkim światowym rozmachem oraz pozytywnymi emocjami jakie rozsiewali organizatorzy. Mówili o tym uczestnicy, dziękując Annie Warakomskiej, Monice Krupa i Tomaszowi Warakomskiemu – dzieciom zmarłej przed trzema laty Ireny, oraz jej mężowi – Janowi Warakomskiemu.

W uroczystości podsumowania Memoriału oraz wręczenia pucharów i nagród wzięli udział Czesław Renkiewicz, prezydent Miasta Suwałk, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej, Waldemar Borysewicz, dyrektor OSiR Suwałki oraz Grzegorz Krysa, zastępca dyrektora i Emilia Ułanowicz, dyrektor Hotelu Velvet.

Sama organizacja memoriału to już mistrzostwo świata – powiedział na zakończenie Prezydent Czesław Renkiewicz.– Co ciekawe, tak wielka impreza rozgrywa się z bardzo małym udziałem suwalskiego samorządu, a organizatorem jest rodzina Państwa Warakomskich. Gratulujemy Wam tego dzieła. Zasługujecie na wielkie uznanie. Mam nadziej, że uda się nam podziękować Wam za to – dodał włodarz.

 

 

Top