Nowa płyta SUSZ-u, zespołu, w którym grają muzycy z Suwałk i Sejneńszczyzny, odkrywa na nowo wiersze Bolesława Leśmiana. Autorska muzyka i charakterystyczny wokal Moniki Rudowicz brzmią świeżo i niepowtarzalnie. Koncert towarzyszy gali wręczenia nagród i stypendiów Miasta Suwałki w dziedzinie kultury.

Piątek, 28.02.2020, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wejściówki dostępne w kasie SOK

Suwalski zespół SUSZ tworzą artyści, którzy wywodzą się z różnych światów muzycznych: rocka, jazzu, muzyki alternatywnej i tradycyjnej. Łączeniu różnych gatunków muzycznych zespół zawdzięcza oryginalne brzmienie. Podczas lutowego koncertu w Suwalskim Ośrodku Kultury zespół będzie promował nową płytę pt. „Romans” z ośmioma wierszami Bolesława Leśmiana: Gdybym spotkał ciebie znowu pierwszy raz…, Puściła po stole swawolący wianek…, Ja tu stoję za drzwiami – za klonowymi…, Szczęście, We śnie, Romans, Róża, Piosenka. „Romans” to płyta niezwykła. Leśmian śpiewany przez Monikę Rudowicz brzmi pięknie, świeżo. W połączeniu z autorską muzyką członków zespołu daje efekt niepowtarzalny. Podczas koncertu wystąpią także goście – Ania Broda i Maciej Popiel.

Zespół tworzą:
Monika Rudowicz – śpiew
Jan Czerniecki – gitara
Jerzy Korzun – perkusja
Piotr Skowroński – akordeon
Józef Stankiewicz – kontrabas

Nowe logo zespołu, okładkę do płyty oraz artystyczne wizualizacje do utworów z płyty opracowała Marta Taraszkiewicz, suwalska malarka i graficzka, instruktorka plastyki prowadząca w Suwalskim Ośrodku Kultury Pracownię Slow Art.

Wydawnictwo “Romans” zrealizowano w ramach stypendium Miasta Suwałki na rok 2019.

Wywiad, który ukazał się w Dwutygodniku Suwalskim nr 2 z 21.01.2020 roku, strona 16

W grudniu 2019 roku ukazała się płyta suwalskiego zespołu SUSZ pt. „Romans”. Przyjmując, że początki zespołu datuje się na rok 2012, to jest to druga płyta tej wyjątkowej grupy muzycznej, ale w nowym składzie. Jak czytamy na stronie zespołu www.susz.eu: „Suwalski zespół SUSZ tworzą muzycy wywodzący się z różnych światów muzycznych: rocka, jazzu, muzyki alternatywnej i tradycyjnej. Łączeniu różnych gatunków muzycznych zespół zawdzięcza oryginalne brzmienie”.

„Romans” SUSZ-u

„Dwutygodnik Suwalski” rozmawia z założycielem zespołu, jego liderem, kompozytorem i gitarzystą Janem Czernieckim.

 – Kiedy powstał zespół?

– Początki naszej działalności to rok 2012. Przez te osiem lat skład zespołu, jak i nasza muzyka, ulegały ciągłym zmianom. Rdzeniem zespołu był i jest duet: ja i wokalistka Monika Rudowicz. W 2015 roku nagraliśmy naszą pierwszą płytę, a towarzyszyli nam: Magdalena Sowul (klarnet, wokal), Zygmunt Szulc (perkusja), Adam Pogorzelski (klarnet). Była to płyta z wierszami Mariny Cwietajewej. Można je znaleźć w serwisie internetowym YouTube.

Obecnie zespół tworzą: Monika Rudowicz – śpiew, Jan Czerniecki – gitara, Piotr Skowroński – akordeon, Józef Stankiewicz – kontrabas, Jerzy Korzun – perkusja. W tym składzie nagraliśmy płytę „Romans”, a gościnnie wsparli nas: Ania Broda – cymbały, Grzegorz Bogdan – instrumenty klawiszowe, Maciej Popiel – saksofon tenorowy i Radek Polakowski – cymbały, mbira. Chciałbym podkreślić, że wszelkie działania związane z wydaniem tej płyty mają w sobie przymiotnik „suwalskie”: realizacji nagrań dokonaliśmy w suwalskim Studiu OM, a miks i mastering wykonał również suwalczanin Maciej Mackiewicz. Do tego graficznie ładnie ją zaprojektowała suwalczanka Marta Taraszkiewicz (okładkę i nadruk płyty).

– Płyta zawiera utwory muzyczne do wierszy Bolesława Leśmiana. To niespełna czterdzieści minut wciągającej muzyki.

– Powiedziałbym: aż czterdzieści minut. Na nagranie i wydanie tej płyty mieliśmy bardzo mało czasu. W lutym ubiegłego roku otrzymaliśmy stypendium Miasta Suwałk w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Stypendium zobowiązywało nas do konkretnych działań w określonym czasie, którego nie mieliśmy zbyt dużo, bo wszyscy pracujemy zawodowo. A praca nad płytą wymaga czasu, skupienia i systematyczności. Próby zespołu odbywały się raz w tygodniu. Doboru tekstów, wierszy Bolesława Leśmiana, dokonała Monika, a muzyka – to wypadkowa przemyśleń i improwizacji członków zespołu. Tak, to „zespołowe” kompozycje. Każdego z nas inspirują różne światy muzyczne: rock, folk, jazz, muzyka tradycyjna, muzyka klasyczna. Wydaje się, że z tego powstały utwory spójne estetycznie, że Leśmian śpiewany przez Monikę Rudowicz brzmi interesująco i oryginalnie.

– Jakie dalsze plany przed zespołem?

– Dopracowanie jeszcze kilku utworów (wierszy Leśmiana), by można było grać koncerty jednorodne stylistycznie. Nie odżegnujemy się jednak od naszych starszych kompozycji, które również mogłyby wybrzmieć podczas koncertów.

– Jak można nabyć nową płytę?

– Najprościej na koncertach. Wydaliśmy pięćset egzemplarzy „Romansu”. W Suwałkach zagramy 28 lutego br. w Ośrodku Kultury i będzie to koncert bezpłatny, na który zapraszamy serdecznie już teraz. Planujemy też oddanie w komis części płyt do Centrum Informacji Turystycznej przy ul. ks. K. Hamerszmita oraz uruchomienie sprzedaży wysyłkowej.

– Dziękujemy za rozmowę.