suwalkipatrolW Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach podpisano porozumienie  w  sprawie realizacji  działań profilaktycznych pn. „Studenckie Punkty Interwencyjne” ds. przeciwdziałania bezdomności w okresie sezonu zimowego 2015/2016 pomiędzy Komendą Miejską Policji w Suwałkach a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Aresztem Śledczym w Suwałkach, Specjalistycznym Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym  Zakładem Opieki Zdrowotnej, Strażą Miejską w Suwałkach,  ZHP Hufiec Suwałki.

Już od siedmiu lat studenci Ratownictwa Medycznego razem z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej biorą w nich aktywny udział. Ich działania polegają na wyszukiwaniu i udzielaniu pomocy bezdomnym w okresie od listopada do marca. Jest to trudne i niebezpieczne zajęcie, ponieważ bezdomni często bywają pod wpływem alkoholu, są agresywni lub zwyczajnie tej pomocy nie chcą przyjąć. W ubiegłym roku patrole interweniowały 100 razy i szczęśliwie nikt nie zamarzł, choć jak mówią studenci, jest to dla nich niezła szkoła życia. Dzięki młodym ludziom, którym dobro drugiego człowieka nie jest obojętne, kilkanaście osób trafiło do noclegowni, kilka do szpitala czy do Izby Wytrzeźwień. Zimowa akcja sprawiła, że kilkakrotnie udało się skutecznie zapobiec tragedii.

Bezdomnych należy pojmować jako ludzi w kryzysie, którzy zostali wykorzenieni społecznie i nie są przystosowani do życia w społeczeństwie zorganizowanym.

Jako problemy współtowarzyszące bezdomności wymieniane są najczęściej: alkoholizm, przestępczość, narkomania, dezintegracja rodziny, choroby psychiczne, obniżenie poziomu rozwoju intelektualnego, przemoc w rodzinie, prostytucję, żebractwo, zespół nabytej bezradności, kalectwo i zaniedbane leczenie różnorodnych schorzeń.

Trzeba zaznaczyć, że rzadko jedna przyczyna wyjaśnia sytuację osoby bezdomnej, przyczyny przeplatają się i wzajemnie warunkują.

Widzisz osobę zagrożoną wychłodzeniem – zadzwoń

997 – Policja

986 – Straż Miejska