Dęby i biegi na 100-lecie niepodległości

Dęby i biegi na 100-lecie niepodległości

Trzeci dzień obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez miasto Suwałki rozpoczął patriotycznie. Stało się tak za sprawą dwóch porannych wydarzeń: posadzenia dębu wolności oraz biegu niepodległościowego na trasie Suwałki – Sejny.

Dąb szypułkowy posadzony został w parku im. Konstytucji 3 Maja jako wyraz pamięci o bohaterach i twórcach wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny w 1919 roku i przyłączenia do Rzeczypospolitej. Jest to drugie drzewo posadzone jako symbol odzyskiwania niepodległości. 96 lat wcześnie, w dniu 3 maja 1923 r., posadzono pierwsze drzewo – Dąbek Wolności. Stanął on na środku głównej parkowej alei, ok. 30 metrów od statui Matki Boskiej. Sadzonkę wyhodowano z nasion zasadzonych w 1918 r., w roku odzyskania przez Polskę niepodległości. W tamtej uroczystości, którą poprzedziły nabożeństwa, brali udział uczestnicy walk o niepodległość Polski, miejscowe władze, młodzież szkolna, duchowieństwo, mieszkańcy miasta i goście.

W sadzeniu dębu w dniu 25 sierpnia 2019 r. udział wzięli przedstawiciele samorządu Miasta Suwałki: Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej, wójt Gminy Suwałki wójt Zbigniew Mackiewicz i wójt Gminy Krasnopol Karol Szrajbert. Obecna była także poseł na Sejm RP Bożena Kamińska oraz duszpasterze suwalskich parafii: ks. Jarema Sykulski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i pastor Dawid Banach z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Suwałkach.

Następnie w trasę do Sejn wybrała się ponad 100 osobowa biegaczy w ramach projektu „Sztafeta Niepodległości Suwałki – Sejny”. W gronie tym znalazły się osoby w różnym wieku, ale z jednym wielkim przesłaniem: – Mamy dziś poczucie obowiązku. To wyjątkowy bieg, to wyzwanie. Bierzemy w nim udział, by uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Suwałki  i Suwalszczyznę – mówili uczestnicy.

Top