O tym rozmawiali z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk przedstawiciele samorządów szkolnych z suwalskich szkół ponadgimnazjalnych. Suwalska młodzież jednoznacznie wskazuje, że chciałaby mieć swoją reprezentację, która w ich imieniu zabierałaby głos w najważniejszych dla naszego miasta sprawach. Wskazuje na to dzisiejsze spotkanie oraz specjalna ankieta, którą przeprowadził Urząd Miejski w suwalskich szkołach.

Spotkanie zorganizowane zostało w III Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach.

– Młodzież chce być aktywna i chce współdecydować o tym co dzieje się w ich otoczeniu. Gdybyśmy zdecydowali się na powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej pomogłoby to w podejmowaniu tych decyzji, które ich dotyczą – powiedział na początku spotkania w III LO Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk – Cieszyłbym się gdyby młodzież w tych sprawach mogła zabierać głos – dodał prezydent Suwałk.

W związku z inicjatywą utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Suwałkach zostało przeprowadzone badanie ankietowe, które miało na celu wskazanie czy istnieje potrzeba utworzenia takiej Rady wśród młodzieży oraz to, czym ewentualnie MRM mogłaby się zajmować. Do wszystkich szkół średnich w Suwałkach zostało skierowane przez pismo w tej sprawie, a odpowiedzi miały być kierowane do Pełnomocnika Prezydenta Miasta Suwałk ds. Młodzieży.

Ankiety wysłano do 10 placówek edukacyjnych w Suwałkach. Były to: I LO, II LO, III LO, IV LO, VII LO, ZS nr 4, ZST, ZS nr 6, Zespół Szkół Sióstr Salezjanek, ZS CKR.

W badaniu ostatecznie wzięło udział łącznie 1570 uczniów. Najwięcej osób wypowiedziało się w III LO (476 os.) i ZST (429 os.). Kolejne było II LO (266 os.), ZS nr 4 (163 os.), I LO (153 os.), VII LO (59 os.), IV LO (24 os.).

Za utworzeniem Młodzieżowej Rady Miejskiej w Suwałkach opowiedziało się 1321 uczniów, co stanowi ponad 84% ankietowanych.

W badaniu umożliwiono wypowiedzenie się na temat przyszłych obszarów działalności MRM. W ankiecie wymieniono wprost takie obszary, jak: oświata; kultura i promocja; sport; komunikacja miejska; wydarzenia kulturalne; wydarzenia sportowe; rynek pracy; ekologia; przestrzeń publiczna; finansowanie inicjatyw młodzieżowych; Budżet Obywatelski, inicjatywa lokalna; ochrona praw i godności ucznia; pomoc socjalna, ekologia. Umożliwiono również wymienienie innych elementów. Możliwe było zaznaczenie więcej, niż jednej odpowiedzi. Ankietowani wskazali, że według nich MRM powinna zająć się przede wszystkim finansowaniem inicjatyw młodzieżowych (945 os.), ochroną praw i godności ucznia (939 os.), wydarzeniami kulturalnymi (917 os.) oraz szeroko rozumianym sportem (874 os.). Dalej w kolejności były: wydarzenia sportowe (784 os.), kultura i promocja (718 os.) oraz rynek pracy (663 os.). Mniej niż połowa osób będących za powołaniem MRM wskazała takie obszary, jak: oświata (602 os.), przestrzeń publiczna (558 os.), komunikacja miejska (542 os.), Budżet Obywatelski i inicjatywa lokalna (462 os.), pomoc socjalna (372 os.) oraz ekologia (308 os.). Ponadto w ankietach wskazano (cytuję wprost): informacje o projektach, dotacje dla organizacji pozarządowych; wymiana międzynarodowa młodzieży; pomoc dla organizacji młodzieżowych w Suwałkach; dofinansowanie organizacji młodzieżowych w Suwałkach; większy nacisk na szachy; większy nacisk na sport; gospodarowanie zielenią; ochrona praw i godności człowieka powinna dotyczyć każdej dziedziny i rozwijać wszystkich.

Ostatecznie zapadła decyzja o powołaniu grupy inicjatywnej złożonej z przedstawicieli suwalskiej młodzieży, która przygotowuje formalny wniosek do Rady Miejskiej w Suwałkach o powołanie (w drodze Uchwały RM) Młodzieżowej Rady Miejskiej. Następnie Uchwała określi Statut Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Młodzież zadeklarowała, że taki wniosek opracuje i złoży jeszcze w czerwcu br.