Zespół Szkół nr 3 w Suwałkach  już po raz 6 przystąpił do realizacji projektu międzynarodowego. Tym razem jest to projekt w ramach programu Erasmus+, Akcja 2, Edukacja Szkolna, Partnerstwa Strategiczne. Projekt będzie realizowany przez 2 lata przez 5 szkół na terenie każdej szkoły, w Polsce, Niemczech, Czechach, Hiszpanii i we Włoszech. Obejmuje wiele różnorodnych zadań-mini projektów. Angażuje młodzież w wieku 14-17 lat. W Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach bezpośrednio zaangażowanych jest 5 nauczycieli uczących różnych przedmiotów. Niektóre zadania są realizowane przez wszystkie klasy.

18.02.2016 roku odbyła się debata międzyszkolna pt: Wielokulturowość- błogosławieństwo czy przekleństwo?  W debacie uczestniczyło wielu gości: przedstawicielka Wydziału Oświaty, Wychowania i Sportu Urzędu Miejskiego w Suwałkach pani Joanna Tylenda, przedstawicielka Suwalskiego Ośrodka Kultury, etnograf, pani Helena Kozłowska, rodzice: pani Renata Bobowicz – przewodnicząca Rady Rodziców, pan Arkadiusz Mańkowski, pan Dariusz Fiedorowicz, dyrekcja Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach – gospodarz debaty, pani pedagog Anna Anuszkiewicz, przedstawiciele uczniów suwalskich gimnazjów wraz z opiekunami, uczniowie ZS 3 w Suwałkach.

W trakcie debaty padły następujące pytania:

  1. Czym jest kultura narodu, jakie są jej składowe, co to tożsamość narodowa, wielokulturowość oraz tożsamość europejska?
    II. Czy wielokulturowość jest zjawiskiem nowym, czy też nie.? Czy jest przekleństwem czy błogosławieństwem? Jeśli jest przekleństwem, to jak go uniknąć. Jeśli natomiast to bogactwo, to jak je umocnić?
    III. Jakie cechy charakteru, umiejętności powinien posiąść młody człowiek, by z łatwością i sukcesem odnaleźć się w wielokulturowym europejskim społeczeństwie?

Uczestnicy debaty zgodzili się, że wielokulturowość to zjawisko bardzo stare i pozytywne równocześnie. Jest motorem napędowym postępu. Dzięki niej słuchamy różnorodnej muzyki, mamy możliwość próbowania kuchni z całego świata. Wielokulturowość uczy tolerancji, walczy z ksenofobią i wszelkimi przejawami uprzedzeń.

Uczestnicy debaty stwierdzili, że nie da się żyć między kulturami. Wsiąka w nas, co nie oznacza, że nasza własna zostaje wyparta. Podsumowując, czym jest, stwierdzono, że jest ona jak cebula, która ma różne warstwy. Są warstwy, gdzie na zawsze pozostaniemy Polakami i bez względu na to, gdzie przyszłoby nam żyć, Boże Narodzenie będziemy obchodzić 25 grudnia, ale są też warstwy, gdzie łatwiej przyjmiemy i zaakceptujemy nowe wzorce i nowe zwyczaje.

Tworząc profil młodego Europejczyka uczestnicy podkreślili rolę wykształcenia, znajomości języków obcych, technologii informacyjnej. By odnieść sukces musimy wyznaczyć sobie cele działań i wytrwale zmierzać do ich realizacji. Musimy być gotowi na zmiany w naszym życiu, przygotować się do ustawicznego kształcenia, czego wszystkim uczestnikom serdecznie życzę.

 

                                                                                                     Koordynator projektu

                                                                                                      Edyta Korobkiewicz