Mural Andrzeja Pągowskiego na otwarcie Festiwalu

Mural Andrzeja Pągowskiego na otwarcie Festiwalu

Odsłonięcie muralu na ścianie budynku przy ulicy Noniewicza 48 było pierwszym wydarzeniem w ramach Suwalskiego Blues Festivalu. To już dwunasta edycja największego plenerowego festiwalu bluesowego w kraju.

Malowidło umiejscowione w bardzo ruchliwej części miasta przedstawia bluesmana z gitarą oraz duży napis Suwałki Blues Festival. Wykonał je jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie artystów, polski plakacista i grafik Andrzej Pągowski. Jest on autorem blisko 1,5 tysiąca plakatów zapowiadających spektakle teatralne, produkcje filmowe, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek. W jego dorobku znajduje się ponad 450 plakatów filmowych. Artysta ma na swoim koncie współpracę z Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim, Januszem Majewskim, Jerzym Kawalerowiczem, Milošem Formanem, Ridleyem Scottem oraz bliskim Suwałkom – Andrzejem Wajdą.

Pągowski jest zdobywcą kilkudziesięciu nagród i wyróżnień, w tym w konkursie na najlepszy plakat filmowy i telewizyjny w Los Angeles oraz Chicago. Jego dzieła można dziś oglądać w najbardziej prestiżowych muzeach świata m.in. w: Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu oraz Museum of Art w Tokio.

Artysta jest perfekcjonistą, czego dowodem jest ponowne malowanie suwalskiego muralu, który w pierwszej wersji mu się nie spodobał. Dzieło zostało zamówione przez dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury w Suwałkach i jest kolejną atrakcją związaną z bluesową imprezą. Wcześniej pojawiła się w przestrzeni miejskiej gitara, mikrofon oraz ławeczka bluesmana, a corocznie odsłaniana jest kolejna tablica z gwiazdami, które występowały dotąd w Suwałkach.

Artysta nie znał Suwałk, ale wiedział dużo o regionie i festiwalu bluesowym. Postanowił w muralu stworzyć swoistą układankę tego co mieszkańcy mają tu na co dzień, a więc piękną przyrodę z bocianami i mewami oraz to co występuje tu raz w roku, ale z wielkim rozmachem – spektakl z udziałem muzyków bluesowych.

Odsłonięcia muralu dokonali gospodarze Miasta: Prezydent Czesław Renkiewicz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem oraz Dyrektorem SOK Alicją Andrulewicz i festiwalowymi gośćmi: Andrzej Pągowskim i Janem Chojnackim.

Top