III LO świętuje stulecie Niepodległej Polski

III LO świętuje stulecie Niepodległej Polski

Przez cztery dni od 6 do  9 listopada społeczność  III LO  świętuje stulecie Niepodległej Polski. Uczniowie do szkoły przychodzą  w strojach galowych a nauczyciele przyozdobieni  są  biało-czerwonymi kotylionami. Codzie na sali gimnastycznej odbywają się dla wszystkich uczniów szkoły różne  działania –  warsztaty literackie „Pisarze dwudziestolecia o Niepodległej”,  Zaduszki Muzyczne –z  tematem przewodni m – Wolność.

W środę i czwartek odbyła się prezentacja projektu  „Miejsca pamięci o bohaterach Niepodległej w przestrzeni mojego miasta”.  Zespoły uczniów  gromadziły i  opracowywały informacje na temat miejsc pamięci w Suwałkach, wyszczególnionych  w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach”. Dużą pomoc okazało Archiwum Państwowe w Suwałkach.

1/ Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na cokole – plac Piłsudskiego

2/ Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – teren koszar, ul. Wojska Polskiego

3/ pomnik wraz z przyległą kwaterą Żołnierzom POW– cmentarz rzymskokatolicki, ul. Bakałarzewska

4/ pomnik Żołnierzom 2 Pułku Ułanów Grochowskich – cmentarz rzymskokatolicki, ul. Bakałarzewska

5/ Dąb Wolności i głaz pamiątkowy – park Konstytucji 3 Maja

Młodzież wysłuchała też wystąpień Stanisława Łobacza  oraz historyka  Andrzeja Matusiewicza o komendancie Józefie Piłsudskim i jego związkach z Suwałkami, ale też o reformie walutowej Władysława Grabskiego z 1924 roku. Co ciekawsze,  można było obejrzeć  ówczesne znajdujące się w obiegu marki polskie, jak i wybite po reformie złote polskie.  Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny „Moja wizja Niepodległości”. Na zakończenie spotkania uczniowie odśpiewali piosenkę „Kocham wolność „ zespołu  Chłopcy z Placu Broni.

Na piątek o godzinie 11.11 na sali gimnastycznej zaplanowano  udział całej społeczności szkoły w ogólnopolskiej akcji  śpiewania Hymnu Polski , a następnie wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Potem pięć grup młodzieży z kwiatami i zniczami uda się do miejsc wyszczególnionych  w „Kartach obiektów pamięci w Suwałkach” by w ten symboliczny sposób  oddać hołd bohaterom .

Top