65-lecie Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna

65-lecie Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna

65 lat istnienia  świętował Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. W Suwalskim Ośrodku Kultury podczas koncertów jubileuszowych zespołu  wystąpiły „Dzieci Suwalszczyzny” , „Filary” – grupa reprezentacyjna, „Patroni” – dorośli obywatele kontynuujący lokalne tradycje, oraz „Dinozaury”  z pierwszego reaktywowanego w 1978 roku składu Zespołu oraz par z lat 90-tych.  Widzowie oglądali przekrój dokonań artystycznych zespołu – Regiony (repertuar z dawnych lat), fragmenty widowisk taneczno-teatralnych „Kochajmy się”,  „W podsuwalskiej oberży”, „Żar Bułgarii”, „Bal w Resursie Obywatelskiej 2014” oraz film wspomnień. W patio SOK prezentowana była wystawa  archiwaliów ZPiT Suwalszczyzny.

W „Suwalszczyźnie” w ciągu 65 lat istnienia śpiewało i tańczyło ponad 2 tysiące osób. Ponad półwieczną pasję i umiejętności zespół prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i tournee w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji.

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna jest drugim po zespole „Mazowsze”  najstarszym zespołem folklorystycznym w Polsce. Na trzecim miejscu  plasuje się Zespół Pieśni i tańca „Śląsk”.

 

Poniżej link do wyjątkowej strony – będącej skarbnicą informacji o wartościach, o naszym niezwykłym dziedzictwie, świadczącym o korzeniach i przynależności – Dziedzictwo Suwalszczyzny z interesującą relacją z wydarzenia opracowaną przez tancerza, miłośnika i koordynatora obchodów Jubileuszu – Piotra Kuczka. tutaj >>

 

Top