Z danych naukowych wynika, że rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Ważne jest więc, aby regularnie się badać. Mieszkanki Suwałk, Łap, Dąbrowy Białostockiej, Czarnej Białostockiej, Juchnowca Kościelnego, Supraśla, Choroszczy i okolic okazję do bezpłatnej mammografii będą miały już w przyszłym tygodniu!
𝟲 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗱𝗼 𝗺𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮𝗻𝗲𝗸 𝗦𝘂𝘄𝗮ł𝗸 (𝗽𝗿𝘇𝘆 𝗔𝗾𝘂𝗮𝗽𝗮𝗿𝗸𝘂, 𝘂𝗹. 𝗣𝗮𝗽𝗶𝗲𝘇̇𝗮 𝗝𝗮𝗻𝗮 𝗣𝗮𝘄ł𝗮 𝗜𝗜 𝟳) 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗷𝗲𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗺𝗮𝗺𝗺𝗼𝗯𝘂𝘀 𝘇𝗮𝗼𝗽𝗮𝘁𝗿𝘇𝗼𝗻𝘆 𝘄 𝗻𝗮𝗷𝘄𝘆𝘇̇𝘀𝘇𝗲𝗷 𝗸𝗹𝗮𝘀𝘆 𝘀𝗽𝗿𝘇𝗲̨𝘁 𝗱𝗼 𝗯𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘀𝗶.
Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód potwierdzający ich tożsamość.
– Mammografia to badanie rtg, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. – Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian, w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.
𝗝𝗮𝗸 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘇𝗮𝗽𝗶𝘀𝗮𝗰́?
Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php. Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow .
– Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiologii, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. – Wyniki mammografii są dostępne po około 2-3 tygodniach. Jeśli nasi lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka dostaje również zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.
𝗖𝗼 𝗽𝗼𝘄𝗶𝗻𝗻𝗼 𝗻𝗶𝗲𝗽𝗼𝗸𝗼𝗶𝗰́?
Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy.
– Niepokoić powinny zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie, a także wydzielina z brodawki – surowicza lub zabarwiona krwią oraz guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Uważać należy też na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą – wylicza dr Sławomir Maciejski – Warto jednak wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania lekarskiego.
Źródło: 𝗚𝗲𝗻𝗲𝘃𝗮 𝗧𝗿𝘂𝘀𝘁 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗮 𝗦𝗽. 𝘇 𝗼.𝗼.