– To wspaniały wzór dla naszej młodzieży, ale powstać wciąż zbyt mało znana- uważa Małgorzata Kupiszewska, pisarka, animator kultury, koordynator  projektu „Rotmistrz Pilecki- Bohater Niezwyciężony”. Spotkanie z nią odbyło się w suwalskiej Bibliotece  Publicznej im. Marii Konopnickiej i było pierwszym  w podlaskiem.

Spotkanie było połączone z prezentacją książki „Raport Witolda” zawierającą relację z pobytu w niemieckim obozie w Auschwitz. W. Pilecki przygotował  ją w 1945 r. w maszynopisie.  Wydany teraz przez krakowską Fundację Gdzie, Studium Polski Podziemnej w Londynie i Wydawnictwo APOSTOLICUM „Raport Witolda” jest dokładnym odwzorowaniem tego maszynopisu.

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z najdzielniejszych polskich żołnierzy XX wieku. Urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Jego losy splatały się z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski. Walczył jako ochotnik w wojnie polsko- bolszewickiej, był żołnierzem września 1939 r, walczył też w Powstaniu Warszawskim i Armii gen. W. Andersa.

Do niemieckiego obozu w Auschwitz W. Pilecki trafił we wrześniu 1940 r. wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Jako  więzień nr 4859 był  organizatorem konspiracji w obozie. Spędził dwa i pół roku w Auschwitz, gdzie trafił dobrowolnie by dać świadectwo zbrodniom popełnianym tam przez Niemców. Efektem jego pobytu za drutami jest „Raport Witolda”.

W.Pilecki został zamordowany po powrocie do Polski, po wielomiesięcznych torturach funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, o których miał powiedzieć: „Ja już żyć nie mogę. (…) mnie wykończono. Bo Oświęcim- to była igraszka”. Egzekucję wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim. Jego życie wypełniała służba i postawa ofiarności wyrażona osobistą odwagą i najwyższym poświęceniu.

Prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej w 1990 roku podjęli rewizję procesu grupy rotmistrza Pileckiego. Unieważnienie wyroku w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych zasądzonych wraz z nim w 1948 roku oskarżonych nastąpiło 1 października 1990 roku. Wojskowy Sąd Najwyższy uwolnił skazanych od stawianych im ongiś zarzutów, podkreślając niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, które zapadły z naruszeniem prawa. Sąd Najwyższy podkreślił patriotyczną postawę niesłusznie skazanych.

Witold Pilecki odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995). 30 lipca 2006 roku, przy obchodach 62 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, Prezydent RP przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego. 5 września 2013 roku Minister Obrony Narodowej mianował pośmiertnie rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.