Żyć z cukrzycą

Żyć z cukrzycą

Uroczyste obchody Światowego Dnia Cukrzycy 9 października pod hasłem „Jeśli nie teraz, to kiedy?” zorganizował Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Suwałkach. W programie obchodów znalazły się warsztaty edukacyjne prowadzone przez dr Elżbietę Ciepielewską, omówienie zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w formie kompendium „Nowości cukrzycy” oraz porady w zakresie problemu „Cukrzyca a otyłość SARS COV 2 = pandemia XXI wieku”.

Na doroczne spotkanie poświęcone podniesieniu wiedzy o cukrzycy przybyło kilkadziesiąt osób, w tym pacjenci przychodni cukrzycowych i diabetologicznych oraz członkowie ich rodzin z Suwałk, Augustowa, Sejn, Świętajna, Filipowa i innych gmin.

Spotkanie miało charakter jubileuszowy, a udział w nim wzięły także władze samorządowe miasta Suwałki, z prezydentem Czesławem Renkiewiczem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem oraz Agnieszką Szyszko, pełnomocnikiem prezydenta Suwałk do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Prezydent Suwałk wręczył Medal 40-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków „za szczególne zasługi dla społeczności osób z cukrzycą w Polsce”, podpisany przez Prezesa Zarządu Głównego PSD Annę Śliwińską prezesowi Oddziału Rejonowego PSD w Suwałkach Halinie Krajewskiej, która od wielu lat kieruje organizacją i od 40 lat walczy z chorobą.

Podczas spotkania doszło do uhonorowania kolejnych społeczników środowiska diabetyków, którzy otrzymali medale 40-lecia Polskiego Związku Diabetyków za zaangażowanie w walce z cukrzycą: Elżbieta Ciepielewska, Halina Chomicz, Ewa Ostapowicz, Anna Rydzewska, Cecylia Kochanowska i Jadwiga Dzienis.

Liczba chorych na cukrzycę rośnie w zastraszającym tempie – alarmują specjaliści. W Polsce ma ją ponad 2,5 mln osób, a blisko drugie tyle w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Szacuje się, że w Suwałkach i powiecie ziemskim cukrzycę ma około 6 tys. osób.

Top