Rząd zapowiada prawdziwą rewolucję w oświacie od przyszłego roku szkolnego, ale i w tym roku nie brak zmian. Szóstoklasiści bez egzaminów na koniec szkoły podstawowej, maturzyści z prawem do odwoływania się od wyniku egzaminu maturalnego, wreszcie drożdżówki, które wracają do szkół, ale p od pewnymi warunkami – to nowości w roku szkolnym 2016/2017.
Mniej egzaminów
Od nowego roku szkolnego zlikwidowany został ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych, który wywoływał wiele sprzecznych emocji, bo jego wynik nie miał żadnego wpływu na dalszą edukację dzieci, a często wywoływał niepotrzebne emocje u trzynastolatków.
Maturzyści mogą się odwołać
Osoby przystępujące do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą mogły wykonywać fotografię swojej sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej podczas dokonywania wglądu do niej. Do tej pory maturzyści podczas wglądu mogli tylko sporządzać odręczne notatki. Od roku szkolnego 2016/2017 r. prawo do sfotografowania swojej ocenionej pracy będzie przysługiwało również uczniom przystępującym do egzaminu gimnazjalnego.
Wprowadzono także zmiany zasad weryfikacji – na wniosek ucznia lub absolwenta – sumy punktów z egzaminu. Po zmianach dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej będzie zobligowany wyznaczyć do niej innego egzaminatora niż ten, który sprawdzał i oceniał pracę.
Drożdżówki w szkolnych sklepikach
Od 1 września do szkół wracają drożdżówki, ale muszą być mniej słodkie i nie mogą być z ciasta, które było głęboko zamrożone. Poza tym, w ofercie sklepików znajdą się m.in. kanapki, sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko (sojowe, ryżowe, owsiane, kukurydziane, gryczane, orzechowe, jaglane, kokosowe i migdałowe), produkty mleczne – jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, serek homogenizowany.
Sprzedawane będą mogły być także zbożowe produkty śniadaniowe, warzywa, owoce, suszone warzywa i owoce oraz nasiona bez dodatku cukrów lub substancji słodzących, a także soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, przeciery, musy owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne bez dodatku cukrów i soli.
Pomoc rodzicom
Jest też dobra wiadomość dla rodziców pierwszoklasistów, klas drugich i trzecich szkół podstawowych. Ich dzieci otrzymają bezpłatne podręczniki. A dotacje za zakup podręczników i ćwiczeń otrzymają uczniowie klas czwartych i piątych szkół podstawowych oraz pierwszych i drugich gimnazjów. Natomiast w ramach programu „Wyprawka szkolna” uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (niezależnie od wysokości kryterium dochodowego), klas szóstych szkół podstawowych, trzecich gimnazjum oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą ubiegać się o pomoc finansową na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Wystarczy do 15 września złożyć wniosek do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał i można otrzymać zwrot kosztów zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych. Ponadto, jak co roku, do 15 września do dyrektora szkoły można złożyć wniosek o przyznanie stypendium szkolnego.
Zdolny Suwalczanin
W nowym roku szkolnym uruchomiony został program „Zdolny Suwalczanin”, którego celem jest wsparcie uczniów zdolnych, nie tylko naukowców czy sportowców, ale tez uczniów kreatywnych, z pomysłami z pasją. Oprócz realizacji zajęć dodatkowych na rzecz uczniów zdolnych młodzież będzie mogła ubiegać o środki na realizację własnych projektów. 25 października na gali „Uczeń zdolny” zostaną wręczone nagrody finansowe za największą liczbę laureatów czy inne osiągnięcia za działania na rzecz ucznia zdolnego.
Ferie zimowe w Suwałkach rozpoczną się 23 stycznia i potrwają do 5 lutego 2017 r.