Zmarł Marian Murawski

Zmarł Marian Murawski

W poniedziałek (17 października) w wieku 90 lat zmarł Marian Murawski. To zasłużony artysta, malarz, ilustrator z Suwalszczyzny, który zawsze pamiętał o swoich rodzinnych stronach. Laureat nagrody Prezydenta Suwałk – Włóczni Jaćwingów. Marian Murawski urodził się w 1932 roku w Podleszczewie koło Suwałk. W 1960 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Jego prace gościły na największych wystawach malarskich, między innymi w Paryżu, Moskwie, Tokio, Sao Paulo czy Nowym Jorku. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

W Suwałkach jego prace wystawiano w Galerii Chłodna 20 i Galerii Patio SOK. Laureat wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. W latach 1978-1979 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. W 1989 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w pracy twórczej. W 2008 r. otrzymał „Włócznię Jaćwingów” – nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk. Wspólnie z żoną wspierał suwalski samorząd. Między innymi dofinansował budowę pomnika papieża Jana Pawła II w Suwałkach. A w 2014 r. dwukrotnie przekazali do suwalskiego MOPS akcesoria dziecięce, które trafiły do suwalczan ubiegających się o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka oraz do rodzin zastępczych z małymi dziećmi.

Pogrzebowa msza święta odbędzie się we wtorek, 25 października o godzinie 11:00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach po czym nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz, do grobu rodzinnego.

Władze Miasta Suwałki na czele z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk oraz Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej składają wyrazy wsparcia pogrążonej w smutku rodzinie.

Top