1 czerwca 2025 roku minie pół wieku od utworzenia województwa suwalskiego. 1 czerwca 1975 r. powstało województwo suwalskie, a jego stolicą stały się Suwałki, w których mieszkało 30 558 mieszkańców. To zapoczątkowało gwałtowny rozwój miasta. W czasie, gdy gród nad Czarną Hańczą był stolicą województwa, liczba Suwalczan wzrosła o 125%. Tak gwałtownego przyrostu liczby mieszkańców w Suwałkach nie odnotowano od połowy XIX wieku.

Przez cały czas istnienia województwa suwalskiego trwała dyskusja, dlaczego jego stolicą stały się Suwałki, a nie położony centralnie Ełk. Nie brakowało mniej lub bardziej prawdopodobnych opowieści. Wydaje się, że najbardziej wiarygodne są wyjaśnienia pełnomocnika rządu do spraw utworzenia województwa suwalskiego, a następnie pierwszego wojewody suwalskiego Eugeniusza Złotorzyńskiego. W wypowiedzi dla TVP stwierdził on, że siedziba władz wojewódzkich znalazła się w Suwałkach ze względu na odkryte złoża rud metali na Suwalszczyźnie. Dodał też, że ważne były obawy ówczesnych władz, by nowe województwo zbyt mocno nie nawiązywało do czasów pruskich. W województwie suwalskim znalazła się znaczna część dawnych Prus Wschodnich. W związku z tym, dla równowagi na stolicę tego województwa wybrano Suwałki, które nie kojarzyły się z Prusami Wschodnimi. Województwo suwalskie miało powierzchnię blisko 10,5 tys. km2 i pod względem obszaru było drugim w kraju, po olsztyńskim. W jego skład weszły dawne powiaty: augustowski, ełcki, gołdapski, olecki, giżycki, piski, węgorzewski, sejneński i suwalski.
Utworzenie województwa przyczyniło się do intensywnego rozwoju Suwałk. W 1980 r. miasto liczyło 40 tys. mieszkańców. W ciągu dziesięciu lat liczba Suwalczan zwiększyła się o ponad połowę, natomiast w 1990 r. mieszkało w nim już ponad 61 tys. osób. W pierwszych „wojewódzkich” latach powstała: Suwalska Fabryka Mebli, Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych, suwalski Polam, fabryka domów. Rozpoczęła się budowa ogromnej mleczarni, wybudowano szpital wojewódzki. Wybudowano też budynek komitetu PZPR, Urzędu Wojewódzkiego oraz potężną siedzibę Milicji Obywatelskiej. W latach wojewódzkich Suwałk jednym z największych zakładów pracy w mieście była Fabryka Domów Fadom.

Początek lat 90-tych XX wieku to nie tylko zmiany ustrojowe, ale też upadek wielu państwowych firm. W Suwałkach upadły m.in. Fadom i fabryka płyt wiórowych. Na szczęście wtedy nie tylko likwidowano, ale też tworzono. Powstała Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Euroregion Niemen, a we wrześniu 1994 r. do Suwałk powróciło wojsko. Nad Czarną Hańczę trafił 14 Pułk Artylerii Przeciwpancernej. Od maja 1990 r. działał suwalski samorząd miejski wybierany w wyborach powszechnych, który zaczynał mieć coraz większy wpływ na życie Suwalczan. Niestety, w 1998 r. zapadła rządowa decyzja o zmianach podziału administracyjnego Polski i zlikwidowano województwo suwalskie.

Na przełomie grudnia 1998 i stycznia 1999 roku Suwałki zmieniały się z wojewódzkich na miasto na prawach powiatu grodzkiego. Na zdjęciu zdejmowanie tablic z budynku Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach.

Do 1975 r. w województwie białostockim rozwijał się przede wszystkim: Białystok i Ełk. O Suwałkach jakby zapomniano. Nic dziwnego, że decyzja o utworzeniu województwa suwalskiego uradowała rodowitych Suwalczan. Miasto gwałtownie zmieniło się w wojewódzkich czasach. Dokonał się skok cywilizacyjny – z zapomnianego przygranicznego miasteczka w miasto średniej wielkości, z nowym osiedlem mieszkaniowym i nowymi zakładami pracy. Oczywiście Suwalczanie przeżywali te same problemy, co wszyscy Polacy w czasach PRL, ale w dziejach miasta był to czas dynamicznego rozwoju. W 1999 r. w Suwałkach mieszkało 68 815 osób, czyli o 125% więcej niż w chwili, gdy miasto stawało się wojewódzkim. Tak gwałtownego przyrostu liczby Suwalczan nie odnotowano od połowy XIX wieku. Nic dziwnego, że decyzję o likwidacji województwa suwalskiego negatywnie oceniło większość mieszkańców miasta.