W tym roku największa samorządowa instytucja sportowa w województwie podlaskim obchodzi swoje 50-lecie działalności. W 1974 r. utworzono Powiatowy Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku w Suwałkach (później przekształcony w Ośrodek Sportu i Rekreacji).
W Suwalskiej Bibliotece Pamięci prowadzonej przez Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej trudne początki suwalskiego OSiR-u wspominał pierwszy dyrektor tego Ośrodka Lech Nowikowski: „Na początku nie było niczego. POSTiW miał kilka domków w Krzywem, nadzorował też plażę w Krzywem i budowę hali przy ul. Wojska Polskiego,
a następnie sąsiadującego hotelu. Pierwszym zatrudnionym pracownikiem w POSTiW był nieżyjący już Jarek Bolanowski. Wspólnie z kilkoma pracownikami wszystko robiliśmy sami, często po godzinach.” W 1975 r. oddano do użytku halę sportową przy ul. Wojska Polskiego 2, jeden z najnowocześniejszych wówczas obiektów sportowych w tej części Polski. I tę datę przyjmuje się za powstanie suwalskiego OSiR.
O jubileuszowych obchodach 50-lecia działalności Ośrodka Sportu i Rekreacji na konferencji prasowej opowiedzieli jego dyrektor Waldemar Borysewicz i Kamil Klimek z OSiR.
– Zwracam się również z wielką prośbą do mieszkańców Suwałk, Suwalszczyzny, do osób, które przez ostatnie lata są związane z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji o pomoc w zgromadzeniu materiałów. My ich mamy nie za dużo, stąd nasza gorąca prośba, o wypożyczenie, udostępnienie – z takim apelem zwrócił się dyrektor OSiR-u Waldemar Borysewicz. Być może są osoby, które w archiwach mają fotografie obiektów sportowych OSiR, a w szczególności wydarzeń, które odbywały w latach 1975-2010.
Jubileusz zwieńczy gala, która odbędzie się na przełomie września/października z udziałem byłych i obecnych pracowników i wszystkich przyjaciół, którzy tworzyli przez 50 lat historię suwalskiego OSiR-u.
Aktualnie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach jest największą instytucją sportową w województwie podlaskim. Ma wszystkie możliwe obiekty sportowe, których praktycznie
w województwie nie ma, np. aquapark, ośrodek żeglarski czy halę, gdzie grają siatkarze PlusLigi. OSiR zarządza też m.in.: stadionem piłkarskim, stadionem lekkoatletycznym, Zalewem Arkadia z siłownią plenerową, kortami tenisowymi, trawistymi i ceglanymi, halą przy ul. Wojska Polskiego 2 ze ścianką wspinaczkową, Eurocampingiem, hostelem, skateparkiem, bike parkiem, street workoutem, wypożyczalnią sprzętu i rowerów. OSiR prowadzi też szkolenie młodzieży w boksie i modelarstwie lotniczym.