Siedmioro radnych zadało pytania w czasie kwietniowej sesji Rady Miejskiej.
Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości zaproponował publiczne liczenie głosów w przeprowadzanych sondażach nad nowymi nazwami suwalskich ulic. Prezydent Czesław Renkiewicz zapowie-dział, że liczenie głosów w prowadzonych konsultacjach z mieszkańcami ulic: H. Mereckiego, T. Paweckiego i 23 Października będzie publiczne. Odbędzie się 2 maja (wtorek) o godz. 9.00 w sali nr 26 suwalskiego ratusza. Będzie można je obserwować również w transmisji internetowej na stronie: www.um.suwalki.pl. Radny prosił też o interwencję w sprawie zakłócania spokoju przez młodzież zbierającą się na skwerze przy ul. Mechaników i Żniwnej. Prezydent stwierdził, że policja i Straż Miej-ska znają ten problem i ma nadzieję, że teren będzie patrolowany i uporządkowany.
Andrzej Łuczaj z Prawa i Sprawiedliwości powrócił do problemu zniszczonych chodników na Osiedlu Klasztorna. Prezydent Cz. Renkiewicz zadeklarował, że chodniki będą uporządkowane po zrealizowaniu inwestycji przez spółkę Polska Sieć Gazownicza, która zamierza budować tam swoją sieć. Wymiana chodników teraz na tym osiedlu byłaby niegospodarnością, bo za chwilę PSG musiałoby je rozbierać, by położyć swoją sieć.
Irena Schabieńska z Prawa i Sprawiedliwości zapytała o możliwość podłączenia do sieci miejskiej budynku przy ul. Hamerszmita 5. Cz. Renkiewicz poinformował, że ten budynek jeszcze w tym roku zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej. Radna prosiła też o uporządkowanie po zakończonym remoncie ul. Świerkowej rozebranego chodnika przy ul. Lipowej. Prezydent stwierdził, że ta sprawa musi być uporządkowana i zajmie się tym dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni. I. Schabieńska zapytała również o informację z Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie braku pieniędzy na dostosowanie szkół do wymogów reformy oświatowej. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że samorząd od lat musi dokładać do utrzymania suwalskiej oświaty ponad otrzymywaną rządową subwencję oświatową. Zadań oświatowych jest coraz więcej, a subwencja oświatowa w tym roku jest niższa.
Zdzisław Koncewicz z Prawa i Sprawiedliwości powrócił do problemu zmiany w kursowaniu linii nr 19 komunikacji miejskiej w kierunku ul. Hubala. Prezydent poinformował, że ten problem oraz funkcjonowanie całej komunikacji przedstawi na majowym posiedzeniu Komisji Strategii i Rozwoju Rady Miejskiej.
Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o przyczyny przeniesienia XXXII sesji Rady Miejskiej ze środy na wtorek. Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że z taką prośbą wystąpiła grupa radnych, którą chcę uczestniczyć 26 kwietnia w samorządowym spotkaniu w Białymstoku. Z. Koncewicz zapytał, czy przewodniczący przeniesie obrady Rady Miejskiej w czerwcu, bo pięciu radnych – członków NSZZ „Solidarność” będzie musiało wyjechać na krajowe spotkanie tego związku zawodowego. Z. Przełomiec stwierdził, że jeżeli będzie taka potrzeba, to za-pewne tak się stanie. J. Juszkiewicz zwrócił uwagę na problem TIR-ów, które pojawiły się na ul. Powstańców Wielkopolskich i Grunwaldzkiej po wprowadzeniu dla TIR-ów zakazu wyprzedzania na ul. Utracie. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że rozmawiał w tej sprawie z komendantem policji, który obiecał zająć się tym problemem.
Zbigniew De-Mezer z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytał o skutki dla mieszkańców Suwałk zmian w zasadach odbioru śmieci, jakie wprowadza rząd od 1 lipca. Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk stwierdził, że zgodnie z prawem zmiany w Suwałkach zostaną wprowadzone dopiero w poło-wie 2018 r. Dotyczyć będą przede wszystkim odbioru odpadów organicznych, zielonych i konieczności odrębnej ich segregacji. Nie powinno to jednak wpłynąć na wysokość opłat za odbiór śmieci ponoszonych przez mieszkańców. Radny zapytał też o zmianę lokalizacji przystanku komunikacji miejskiej po remoncie ul. Kolejowej i parku przed dworcem PKP. Ł. Kurzyna poinformował, że przystanek komunikacji miejskiej dla wysiadających będzie zlokalizowany przed skrętem do dworca kolejowego. Natomiast wiata przystankowa dla wsiadających będzie po drugiej stronie parku, przy pobliskich punktach handlowych.
Karol Korneluk z sojuszu lewicy demokratycznej prosił o poprawę nawierzchni ul. Kościuszki na wysokości parku Konstytucji 3 Maja. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że nawierzchnia ulicy była uszczelniana, jednak niewiele to dało. Wydaje się, że pojawiający się wciąż problem z nawierzchnią ul. Kościuszki można rozwiązać jedynie przez całkowitą wymianę ułożonej tam kostki granitowej. Radny zapytał też o lokalizację miejskiego termometru, który wciąż wskazuje wysokie temperatury, bo znajduje się na słońcu. Cz. Renkiewicz zapowiedział przeniesienie termometru na ul. Noniewicza na odnowioną elewację filii urzędu miejskiego.