„Zimny bufet”. Jak pogodzić się ze śmiercią

Przejmujący portret bolesnych relacji rodzinnych według sztuki Zyty Rudzkiej, nagrodzonej w 2011 r. Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną, w interpretacji reżyserskiej Joanny Łupinowicz.

Niedziela Teatralna – Teatrnocka

Niedziela, 17.01.2016, godz. 17.00

Sala Kameralna , ul. Jana Pawła II 5

 

Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

 

reżyseria i scenografia: Joanna Łupinowicz

współpraca reżyserska i opracowanie muzyczne: Tomasz Wyszkowski

na scenie Teatr Hybrydowy i przyjaciele:

Matriocha – Anna Szafranowska

Matrona – Mirosława Krymska

Matrioszka – Dorota Skłodowska

Rdzawa – Agnieszka Winnik-Pomichter

Antoś – Maciej Sowul

Demo Barbi – Joanna Łupinowicz

Stuningowany Wnusio – Krzysztof Rudowicz

Dla mnie to bardzo osobisty spektakl o trudnych relacjach rodzinnych, godzeniu się ze śmiercią, pamięcią o tym, o czym chętnie byśmy zapomnieli, ale co nijak nie daje się zapomnieć. Wreszcie spektakl o kobiecie, która daje i odbiera – wielopłaszczyznowo – życie, a która wiecznie trwa. Joanna Łupinowicz, reżyser.

„Zimny Bufet” to nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka Zyty Rudzkiej to opowieść o rodzeństwie, Rdzawej i Antosiu, które spotyka się, by czuwać nad ciałem zmarłej matki, przez lata chorującej na Alzheimera. Razem przechodzą kolejne etapy „czynności pogrzebowych”, jak mycie ciała, wybieranie ubrania i ubieranie ciała do trumny. Dramatyczna sytuacja rozpisana jest na wiele głosów. Dotknięty chorobą umysł kobiety rozpada się na trzy postaci: Matrionę, Matriochę i Matrioszkę, symbolizujące okresy ludzkiego życia. Zmarła matka rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby. Dorosłe już dzieci nie potrafią poradzić sobie z pamięcią o matce.Zmagając się na własną rękę z emocjonalnym obciążeniem, ale też własnymi demonami, same poddają się „czynnościom pogrzebowym”, które mają im pomóc uporać się ze śmiercią najbliższej osoby.