23 lutego w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się Gala Rozdania Stypendiów i Nagród Miasta Suwałki w dziedzinie kultury. Podczas wydarzenia będziemy mieli przyjemność wysłuchać koncertu “Ziemio Ty śliczna” w wykonaniu stypendystki Anny Szafranowskiej z towarzyszeniem zespołu Ancyjas oraz instrumentalnego zespołu jazzowego.
23.02.2023, godz. 18.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie SOK oraz dostępne TUTAJ>>
zamów transport door-to-door >>
Nagrania płyty „ Ziemio Ty śliczna” zrealizowano w ramach Stypendium Miasta Suwałki. Prezentowane utwory powstały ze względu na odkrywany na nowo zachwyt Suwalszczyzną, ziemią śliczną oraz z szacunku dla śpiewaczek od pokoleń kultywujących niezwykły folklor i tradycje regionu.
Wybrane pieśni miłosne, weselne i liryczne pochodzą od najstarszych śpiewaczek z Suwalszczyzny. Utwory zostały zaśpiewane tradycyjną emisją białego głosu przez śpiewaczkę Annę Szafranowską, we współczesnych aranżacjach pianisty i kompozytora – Szymona Markiewicza z udziałem uznanych muzyków związanych z Suwalszczyzną: Łukasza Makowskiego – kontrabas, Bartosza Nazaruka- perkusja, Kamila Skorupskiego- saksofon, Piotra Fiedorowicza – skrzypce oraz wokalistek Zespołu Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Prezentowane utwory są wyrazem wdzięczności, jaką Anna Szafranowska chciałaby złożyć śpiewaczkom, które spotkała na swojej drodze. To one ją zainspirowały, rozbudziły pasję i niesłabnące zainteresowanie pieśniami zaczerpniętymi z muzycznych tradycji ziemi suwalskiej: Helena Napierała (ur.1929 r.) ze Starego Folwarku, Weronika Zubowicz (ur. 1927 r.- zm. 2022 r.) ze Stanowiska, Anna Andruszkiewicz (ur. 1923 r., zm. 2021 r.) z Wiżajn. Nagrała je też z wiarą, że posłużą do przybliżenia i zachęcą do śpiewania najstarszych tradycyjnych pieśni suwalskich. Ich unikatowość wynika z interesującej historii wielokulturowej Suwalszczyzny.
- Anna Szafranowska – śpiew,
- Szymon Markiewicz – fortepian,
- Wawrzyniec Topa – kontrabas i gitara basowa,
- Bartosz Nazaruk – perkusja,
- Kamil Skorupski – saksofon,
- Piotr Fiedorowicz – skrzypce,
- zespół śpiewaczy Ancyjas z Suwalskiego Ośrodka Kultury,
- wizualizacje – Marcin Pawlukiewicz.
organizator: Urząd Miasta Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury
sponsor wizualizacji i nagrań wideo: Bank Spółdzielczy w Rutce Tartak
Anna Szafranowska – śpiewaczka, animatorka kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, w swojej działalności artystycznej związana z Ośrodkiem Pogranicze – Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach. Współpracowała z Fundacją „Galeria na prowincji” w Lublinie, z tamtejszą Fundacją „Muzyka Kresów”, gdzie brała udział w nagraniach płyt CD: „Pieśni Polskie”, „Kołysanki” i „Pieśni Wielkopostne”. Wielokrotnie uczestniczyła w Letniej Międzynarodowej Szkole Muzyki Tradycyjnej organizowanej przez Fundację “Muzyka Kresów”. Wcieliła się w rolę Wiery w spektaklu „Car Mikołaj” w reż. R. Brzyka na deskach Teatru Starego w Krakowie. Współpracowała z Teatrem „Scena El-jot” w Krakowie. Od dwudziestu lat jest instruktorem śpiewu tradycyjnego, założycielką zespołu Ancyjas, z którym zdobyła III nagrodę w kategorii „zespołów śpiewaczych” na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest też instruktorem śpiewu gospel, dyrygentką i założycielką Suwałki Gospel Choir w Suwalskim Ośrodku Kultury. Organizowała warsztaty śpiewu tradycyjnego oraz muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Sejnach, Olsztynku, miejscowościach Suwalszczyzny oraz na Litwie – w Olicie i Druskiennikach. Z Wiesławem Jarmocem założyła zespół folkowy „Vieśnova”, wykonujący tradycyjne pieśni suwalskie w nowoczesnych aranżacjach. Zespół prezentował się podczas konkursu Nowa Tradycja w 2010 r. Była aktorką w spektaklach musicalowych ”Anna i Król”, „Obiecanki, obiecanki” w SHAPE Performing Arts Players w Belgii oraz solistką
w Bożonarodzeniowym Koncercie w International SHAPE Choir w Belgii.
Od 2014 roku związana z Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie jako główny instruktor ds. animacji i edukacji w zakresie muzyki prowadzi wspomniane Suwałki Gospel Choir oraz Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas” oraz kieruje zespołem śpiewaczym „Uwrocie”. W czerwcu 2016 roku otrzymała II nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego „Folklor- kontynuacja” na 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Od 2017 roku instruktorka śpiewu tradycyjnego oraz liderka zespołu śpiewaczego „Nachodne” w Ośrodku Kultury w Sejnach. Zespół zdobył II nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych 55. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz III nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych w VII Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Jest kierownikiem Zespołu Śpiewaczego „Wigranie” ze Starego Folwarku w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem i inicjatorką cyklicznej imprezy edukacyjnej pn. „Na Styku Kultur”, podczas której odbywają się warsztaty śpiewu tradycyjnego pieśni odnoszących się do wielokulturowości Suwalszczyzny (polskie, litewskie, cygańskie, białoruskie, staroobrzędowe) oraz spotkania z mistrzami tradycji i zespołami kultywującymi najstarsze tradycje muzyczne regionu.
Pomysłodawczyni, inicjatorka i dyrektor festiwalu – Soulwałki Gospel Workshop realizowanego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Dotychczas odbyły się cztery edycje wydarzenia:
-
- I Soulwałki Gospel Workshop. Norris Garner Oratorium Gospel „God Created” (2015),
- II Soulwałki Gospel Workshop. Phillip Carter Jazz & Gospel (2016),
- III Soulwałki Gospel Workshop – Mark Beswick „Praise & Worship” (2017),
- IV Soulwałki Gospel Workshop. John Tillery „The Songs of Angels” (2019).
Swoją wyjątkowość Soulwałki Gospel Workshop zawdzięcza udanemu łączeniu klasyki, jazzu, rocka, bluesa i wielu innych gatunków muzyki z gospel. Do udziału w nim są zapraszani najwybitniejsi wykonawcy, uznane gwiazdy gospel z całego świata.
WIĘCEJ O PROJEKCIE:
Organizatorzy:
Sponsor wizualizacji i nagrań wideo: