Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Zajrzyj przez szczeliny czasu”

2.12.2016, godz. 17:00

GSW Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 5.01.2017 roku

Czy czas, ten mityczny czwarty wymiar, może mieć przerwy? Czy może zmieniać swą prędkość? Przecież czasem nam ucieka, przecieka między palcami. Czy świat jest przewidywalny i geometrycznie precyzyjny, czy raczej nieoznaczony i rządzi nim los i przypadek? Na te pytania możemy znaleźć odpowiedź w pracach Artura Bartkiewicza, Konrada Hajdamowicza i Jowity Mormul.

Tytuł zbiorowej wystawy pozornie brzmi jak oksymoron i jest zamierzoną prowokacją. Bo czy czas może mieć szczeliny, przerwy? Czy czas może zmieniać swą prędkość? Czy da się zobaczyć mityczny czwarty wymiar? A co z innymi wymiarami, które sugeruje teoria strun – czy rzeczywiście istnieją? Czy można je odwiedzać? Czy możliwe będą podróże w czasie? A jeśli tak, to co ze słynnym paradoksem czasu? No i czy w ogóle istnieje coś takiego jak czas? A może czas jest iluzją?

Próby werbalizacji czym jest czas, z dużą dozą poczucia humoru podsumował brytyjski fizyk teoretyczny Julian Barbour, nawiązując do znanej bajki Andersena: „W odróżnieniu od Króla, który nie był ubrany w nic, czas jest niczym ubranym w szaty. Można opisać jedynie te szaty”*.

„Szaty” można nie tylko opisywać – można próbować je odtworzyć, zmaterializować, nadać formę dostępną zmysłom. Możliwość taka jest niezwykle inspirująca i stała się impulsem do spotkania trzech artystów – trzech poszukiwaczy odpowiedzi na własne pytania związane z pojmowaniem i próbą zobrazowania czasu. Każdy z prezentowanych projektów w sposób indywidualny dotyka problematyki bliskiej autorom, a czas jest motywem towarzyszącym.

http://soksuwalki.eu/zajrzyj-przez-szczeliny-czasu/