Spektakl oparty na molierowskim „Skąpcu” zaprasza widza do udziału w nietypowym śledztwie. Tropić będziemy tak zwany storytelling, czyli specyficzną narrację powszechnie obecną we współczesnej reklamie, biznesie i polityce. Towarzyszyć nam będzie nieskrępowany śmiech wywołany przez komedię Moliera. Wstęp wolny!

Niedziela, 12.06.2016, godz. 17:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

spektakl w języku angielskim

Dawno temu był sobie pewien człowiek imieniem Harpagon. Przez lata żył skromnie i skrupulatnie oszczędzał pieniądze, które skrywa przed światem i rodziną zamknięte w szkatule ukrytej w ogrodzie. Pała do nich chorobliwym uczuciem i wydaje mu się, że im więcej ich gromadzi, tym bardziej wzrośnie nie tylko wartość nieruchomości, ale również jego pozycja. W swoim umiłowaniu pieniędzy jest gotów poświęcić szczęście swoich dzieci i własne, aby ich nie stracić. Dzieci Harpagona, dla których liczą się inne wartości, będą musiały bronić swojej wizji szczęścia.

Aktorka ukazując relację między postaciami sztuki, przedstawia różne typy postaw w stosunku do pieniędzy. Skłania do refleksji na temat konsumpcji, zarządzania własnością oraz władzą utożsamianą z majątkiem. Posługując się fikcją wykreowaną przez Moliera w XVII wieku, opowiada o tematach aktualnych również w dzisiejszych czasach. Umiejętnie konstruuje przekonującą opowieść o różnych kontekstach tej samej rzeczywistości.

Sztuka, łącząc humor i refleksję, stawia pytanie o praktykowane współcześnie techniki komunikacyjne. W szczególności ujawnia performatywny charakter narracji wykorzystywanej dla celów politycznych i handlowych – opowieść zadziała, gdy poruszy odbiorcę na poziomie emocjonalnym. Ważny jest dobór właściwego słownictwa i systemu metafor, odpowiednie budowanie napięcia i utrzymywanie zainteresowania. W rezultacie pozwoli na osiągnięcie założonego celu – często bezpośrednio powiązanego z planem medialnym lub handlowym – narzucenia odbiorcy oczekiwanego schematu postępowania.

Spektakl w ramach w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK