Urzekające klimatem fotografie członków olickiego klubu fotograficznego. Tylko dla niektórych fotografia to zawód, dla wszystkich – przestrzeń do samorealizacji. Wystawa organizowana jest w ramach współpracy kulturalnej miast partnerskich Olity i Suwałk.

Piątek, 25.11.2016, godz. 17:00
Galeria Fotografii PAcamera
ul. T. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawa czynna do 31 stycznia 2017

Do 2000 roku w Olicie działał nieoficjalny klub fotografów „Šviesodailė”. Spotykaliśmy się w redakcji „Alytaus naujienos” u fotograf Zity Stankevičienė i tam wspólnie przygotowywaliśmy wystawy. W 2000 roku pokazaliśmy „Ostatnią wystawę” klubu. W następnych latach pracowaliśmy osobno, organizowaliśmy wystawy indywidualne oraz prowadziliśmy działalność komercyjną. Czuliśmy jednak potrzebę połączenia sił. Brakowało nam wspólnych spotkań i wymiany idei. Chociaż mieliśmy swoje sprawy, to jesienią dopadała nas nostalgia. Nie odpowiadały nam długie wieczory spędzane bezczynnie. Zaczęliśmy więc stopniowo się łączyć… W rezultacie 12 listopada 2010 roku założyliśmy klub fotografów, liczący obecnie ponad 30 członków.

 

Dla większości z nas fotografia to jedynie hobby, tylko niektórzy zajmują się tym zawodowo. Wszyscy jednak uważamy nasz klub za jedną z przestrzeni dla samorealizacji. Chcemy dzielić się wiedzą o fotografii; szukamy możliwości, by zapraszać na wystawy najznakomitszych fotografów z Litwy i zagranicy.

Jako Klub braliśmy udział w wielu projektach fotograficznych, organizowaliśmy wystawy wspólne oraz indywidualne. Nawiązaliśmy współpracę z kolegami z różnych klubów z kraju i zagranicy. Utrzymujemy bliskie kontakty z fotografami z sąsiednich krajów, organizujemy plenery i imprezy popularyzujące fotografikę.

Stasys Šmigelskas, Alytus Fotoklubas

obrazy_z_przedsionka_2016_afisz.indd