Podczas marcowego “Weekendu z historią mody” dowiemy się, co modna średniowieczna dama nosiła pod sukniami. Nogawiczki to rodzaj średniowiecznych skarpetek, a raczej podkolanówek, często podtrzymywane tekstylnymi lub skórzanymi podwiązkami. Na zajęcia zapraszamy wszystkie Damy i Panów, którzy skończyli 15 rok życia.
21.03.2020, godz. 12.00-17.00
22.02.2020, godz. 10.00-16.00
Pracownia Dziedzictwa Kulturowego, ul. T Noniewicza 71
wstęp wolny
Kiedy możemy mówić o początkach mody? Jak przed wiekami ubierali się ludzie i skąd o tym wiemy? Jak i dlaczego zmieniała się dawniej moda? Dlaczego ubiory historyczne tak bardzo różnią się od naszych współczesnych? Czy średniowieczne damy naprawdę wyglądały jak księżniczki Disneya a rycerze jak bohaterowie hollywoodzkich superprodukcji? Co nosili „zwykli” ludzie? Czy dawne ubiory były „niewygodne, ciężkie i za ciepłe” czy może wprost przeciwnie? Czym różni się kostium od rekonstrukcji ubioru? Po co współcześnie odtwarzamy dawne stroje – i jak to robić?
Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych, otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z sobotniego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych (trwających w sobotę po wykładzie i kontynuowanych zwykle w niedzielę), na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).
Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną zademonstrowane od podstaw. W czasie pierwszego dnia warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z podstawowymi materiałami i technikami krawiectwa średniowiecznego (surowce, narzędzia, używane ściegi). Nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce – spróbować swoich sił w wykonaniu niezbędnego elementu ówczesnej męskiej garderoby – nakrycia głowy, czyli czapki. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu.
Prowadzenie: Magdalena Zielińska (magdalena.zielinska@soksuwalki.eu, 87 563 85 25) – etnograf historyk i rekonstruktorka historyczna z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zarówno badania źródłowe, jak i warsztaty na ten temat, w czasie wolnym szyje (oraz konsultuje) ubiory historyczne oraz tekstylia użytkowe z różnych epok i datowań, traktując te działania jako przedsięwzięcia z pogranicza archeologii eksperymentalnej. W ubiorach historycznych spod jej igły „chodzi” wielu rekonstruktorów w Polsce i Europie. Szczególnie specjalizuje się w okresie średniowiecza, współtworzyła wystawy stałe na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku pod Warszawą.
Zapewniamy: wszystkie niezbędne materiały, fachową pomoc, mnóstwo wiedzy i inspiracji :).
Co zabrać ze sobą: ciekawość i chęć nauki, dobry humor i uśmiech, opcjonalnie notes i przybory do pisania.
To już piąte spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>