„Turniej rycerski o pierścień księżnej Danuty”. To pierwszy w Suwałkach Turniej Rycerski!!
Odbędzie się 14 września w godzinach 12-19 na Bulwarach nad Czarną Hańczą. Wstęp wolny.
Atrakcje dla całej rodziny
Jeśli chcesz miło spędzić sobotnie popołudnie to zapraszamy na niezwykła podróż w czasie do epoki rycerzy, dam i honoru.
„Działo się to Roku Pańskiego 1387, że król Władysław Jagiełło wyruszył był z Wawelu do Wilna, by własną osobą doglądać chrystianizacji Litwy. Drogę zaś przygotował mu jego lennik – Janusz I, książę mazowiecki, pan i dziedzic czerski, warszawski, ciechanowski etc. Książę mazowiecki miał jednak jeszcze jeden cel, wyruszając przed królewskim orszakiem – w puszczy tuż za granicą Wielkiego Księstwa Litewskiego wyznaczył mu bowiem spotkanie litewski książę Witold, nie tylko będący kuzynem Jagiełły i dziedzicem litewskiej mitry wielkoksiążęcej, ale także rodzonym bratem księżnej Danuty Anny, małżonki Pana na Czersku i Warszawie. Książę Witold postanawia wydać wystawny turniej rycerski na cześć swojej siostry i zaprasza do udziału w nim rycerzy z obu księstw, a nawet odleglejszych ziem.’’
Zabierzemy suwalczan w niezwykłą podróż w czasie – w odległy wiek XIV, kiedy tereny naszego miasta porastała jeszcze prastara puszcza, a dzisiejsza Suwalszczyzna była częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego i graniczyła od zachodu z Państwem Krzyżackim, a od południowego zachodu z Mazowszem, ówcześnie księstwem lennym zależnym od Królestwa Polskiego. To czasy politycznych intryg w cieniu zbliżającej się Wielkiej Wojny z Zakonem, czasy mężnych rycerzy i ambitnych białogłów, czasy miecza i łuku, ale także rozkwitu kultury, sztuki i wszelakich rzemiosł na ziemiach, które właśnie zaczynały proces jednoczenia się w potężną Rzeczpospolitą Obojga Narodów – Terra Jagiellonica.
W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa podczas weekendu wrześniowego odtworzymy na Bulwarach nad Czarną Hańczą obóz rycerski goszczący orszaki księcia litewskiego Witolda i księcia mazowieckiego Janusza i jego małżonki Danuty Anny (siostry Witolda) i dziejące się w nim w ciągu kilku dni roku 1387 wydarzenia, które miały wpływ na losy Litwy, Mazowsza, Podlasia i Korony, wraz z postaciami w nie zamieszanymi, ale także z całym tłem historyczno–kulturowym, z otoczką uwarunkowań społecznych i ceremoniału dworskiego. Innowacyjność naszego wydarzenia polega na umieszczeniu zmagań rycerskich i politycznych w szerszym kontekście kulturowym, społecznym i gospodarczym. Służy temu fabularyzacja – związanie z datą i miejscem oraz odtworzenie i przedstawienie tła kulturowego i społecznego dworu książęcego jako zjawiska i jako scenerii średniowiecznej polityki, w której przeplatały się względy militarne, gospodarcze i rodzinne, a także ukazanie kultury dworskiej, oddanie realiów życia codziennego w XIV wieku, łącznie z wcieleniem się rekonstruktorów w takie postaci jak książę Janusz i księżna Danuta czy książę Witold i konkretni związani z nimi stronnicy. Stąd popisom rycerskim w pojedynkach i walkach grupowych towarzyszyć będą między innymi: uroczyste przyjęcie gości na dworze książęcym, sceny pertraktacji politycznych i misternych intryg dworskich, tańce dawne, grana na żywo muzyka średniowieczna, pokazy i warsztaty rzemiosł, rozrywek, gier i zabaw dworskich i plebejskich.
Program
12.00 Przemarsz orszaków książęcych
12.30 Poselstwo krzyżackie, sądy książęce i pojedynki sądowe
13.00 Turniej bojowy dla niepełnoletnich
14.00 Manewry piechoty
15.00 Turniej rycerski 1v1
17.00 Melee (walka grupowa – potyczka o chorągiew)
18.00 Koncert muzyki średniowiecznej
Atrakcje
– kramy historyczne
– zbrojownia
– tor łuczniczy
– szranki
– namiot pokazowy
– kulinaria średniowieczne (podpłomyki)
– średniowieczne gry planszowe
– zabawy plebejskie
– konie
Informacje, fb
Rekonstruktorów chętnych do udziału zapraszamy na priv – po link zgłoszeniowy.
Zadanie publiczne współfinansowane z środków Województwa Podlaskiego, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk. Nasi partnerzy to: Fundacja Totalizatora Sportowego, STOLLAR SYSTEMY OKIENNE Godlewska Sp.j., Dyczewscy, LDK Varčiai.