5 grudnia o godzinie 19:07 Suwalskie Ucho Muzyczne nr 49 i 1/2.

Po 3 latach wraca z koncertem do Suwałk jeden z najbardziej wyrazistych bandów w Polsce.

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w maju 1981 roku w Warszawie. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał swój pierwszy singiel – „Ku przyszłości” (1983). W 1985 roku ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera – „Underground Out Of Poland” oraz pierwszego (ocenzurowanego) albumu w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny krążek – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydany w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). Po roku 2000 ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004), „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony wyjątkowo nie tylko przez słuchaczy, ale i przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010, oraz „Większy zjada mniejszego” (2014).

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w Europie (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) i w Stanach Zjednoczonych. Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.

Skład: Robert Matera – gitara, śpiew; Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty; Jacek Chrzanowski – bas.