21 kwietnia Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny koncert, podczas którego na scenie zaprezentuje się Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Cezarego Gójskiego wraz ze Studiem Piosenki „Beciaki” w programie artystycznym „Drzwi do kariery” – benefis Marka Zborowskiego-Weychmana”. Usłyszymy piosenki z muzyką Marka Zborowskiego-Weychmana dla dzieci i dorosłych, z tekstami m.in. Marka Sochackiego i Sławomira Wierzcholskiego. Wśród nich tytułowe „Drzwi do kariery”, śpiewane przez Julię Bigielis z zespołem. Wystąpią młodzi wokaliści z Suwałk i dorośli artyści z Gdańska i Warszawy.

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
bilety 40 zł

Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%

zamów transport door-to-door >>

Suwalskie Studio Piosenki „Beciaki” powstało we wrześniu 1992 roku. Pierwsi wokaliści byli uczniami klasy 1b suwalskiej „Szóstki”, stąd nazwa zespołu. Zespół się rozrósł, ale nazwa została. Przez 30 lat szef zespołu, Pan Marek Zborowski-Weychman wykształcił ponad 150 osób – wokalistów, którzy często związali swoje dorosłe życie ze śpiewem, ze sceną – zawodowo lub amatorsko. Do najbardziej znanych absolwentów należą: Michalina Łabacz – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Katarzyna Laszkowska – wokalistka, absolwentka AM w Gdańsku i nauczycielka wokalu, Karolina Słabińska – wokalistka zespołu „Sanctus”, artystka musicalowa Anna Urbanowicz czy wokalistka klasyczna Ola Pełszyńska. Z pierwszego składu najbardziej zasłynęła Emilia Tarasiewicz – m.in. finalistka programu „Idol” (obecnie w USA), a następnie Kasper Zborowski-Weychman – wokalista musicalowy i również (jak ojciec) nauczyciel wokalu (Warszawa). I wielu innych… Zarówno soliści, jak i zespoły występowały wielokrotnie – z sukcesami – w programach telewizyjnych – od „X-factor” przez „Szansę na sukces” po „Voice of kids”.  Pucharami i dyplomami solistów i zespołów, w różnych składach udekorowana jest cała ściana macierzystej szkoły.

Obecnie w stałym składzie zespołu występuje 5 licealistów – Julka, Maja, Sebastian, Natalia i Kuba. Zobaczymy ich i usłyszymy w koncercie 21 kwietnia. Wystąpią także Katarzyna Laszkowska, Karolina Słabińska i Kasper Zborowski-Weychman ze swoimi wychowankami.


Marek Zborowski-Weychman – pochodzący z Mrągowa nauczyciel, autor piosenek, działacz społeczny. Od 35 lat uczy w suwalskiej „Szóstce” – najpierw muzyki, obecnie informatyki. Przez 20 lat był jej dyrektorem – za jego kadencji szkoła uzyskała wiele nagród, brała udział w programach TV, nagrała teledyski – do obejrzenia na Youtube.

Radny Miasta Suwałki, członek komisji kultury i komisji oświaty.

Z muzyką związany od dzieciństwa – zarówno ojciec, jak i rodzeństwo – siostra i brat – występowali i byli nauczycielami muzyki. Od czasów studenckich (WSP w Olsztynie) występował w zespołach i solo, śpiewając piosenkę kabaretową.

W tamtych czasach został laureatem I miejsca na Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry, wyróżnienia na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, ale także nagrodą dla najlepszego wokalisty Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Po przeprowadzce do Suwałk udzielał się artystycznie, od roku 1992 do dzisiaj ucząc dzieci i młodzież śpiewu – w ramach Studia Piosenki „Beciaki” oraz na warsztatach wokalnych. Uczestnik wielu szkoleń i kursów instruktorskich. Jest autorem kilkudziesięciu piosenek – głównie piosenek dla dzieci. Wiele z nich stało się prawdziwymi przebojami, wykonywanymi przez dzieci i młodzież w całym kraju na festiwalach i koncertach. Członek ZAiKS. „Suwalczanin Roku 2017”.

Lubi pracę w ogródku, podróże i wspólne muzykowanie z przyjaciółmi, pływanie – kajakiem i żaglówką oraz wpław. Pochłania książki. Wieczorami najchętniej gra z żoną w Scrabble – czasami wygrywa.


Cezary Gójski – naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie prof. Józefa Laskowskiego. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Marka Zebury oraz Pawła Rybkowskiego.Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, filia w Białymstoku w klasie wykł. Dariusza Garbacza. Podczas studiów czynnie uczestniczył w licznych seminariach, kursach, warsztatach i konsultacjach prowadzonych m. in. przez N. Meyerscough, M. Rezler, T. Tomaszewskiego, K. Podejko, K. Olechowskiego, J. Staniendę. Jeszcze w czasie studiów nawiązał stałą współpracę z orkiestrą Sinfonia Viva, w której pracuje na stanowisku koncertmistrza. W 2004 rozpoczął pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Pracował tam do roku 2009, gdzie przez ostatnie 2 lata pełnił funkcję I skrzypka – I głos. W 2012 roku objął stanowisko koncertmistrza w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.Oprócz gry w orkiestrach i zespołach kameralnych realizuje się również jako solista. Do ważniejszych występów zalicza się wykonanie Koncertu skrzypcowego fis-moll op.14 Henryka Wieniawskiego z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha BWV 1043 z orkiestrą Sinfonia Viva, Koncertu G-dur Józefa Haydna z muzykami Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a także Koncertu na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego podczas koncertu wieńczącego Warsztaty Orkiestrowe Ars Musica w Suwałkach w 2013 roku. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Michał Klauza, Tomasz Radziwonowicz, Jan Miłosz Zarzycki czy Łukasz Borowicz.Od roku 2007 pracuje jako nauczyciel skrzypiec oraz dyrygent w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach, gdzie z pasją przekazuje wiedzę muzyczną młodszym pokoleniom. W 2020 roku ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Swoje umiejętności doskonali biorąc czynny udział w warsztatach i kursach mistrzowskich pod czujnym okiem znakomitych profesorów i pedagogów.