Jak się okazuje na gęślach można zagrać nawet przebój rockowego zespołu Linkin Park, ale podczas spotkania z zespołem ALNA będzie bardziej tradycyjnie. Czarujące brzmienie gęśli, zachwycające pieśni sutartines. Zapraszamy na tańce i pieśni litewskie.
NA STYKU KULTUR – spotkanie z muzyką litewską
Potańcówka z zespołem ALNA z Puńska
Środa, 23.11.2016, godz. 18:00
Sala Granatowa, ul. Noniewicza 71
Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
W kolejnym spotkaniu z cyklu „Na styku kultur” czas na muzykę z terenów nieodległych od Suwałk. Zespół Folklorystyczny ALNA działa w Puńsku. W swoim repertuarze ma litewskie pieśni i tańce z okolic Puńska i Sejn oraz kilku regionów Litwy. Jak bardzo różnią się one od tych typowych dla Suwalszczyzny? Warto przekonać się i spróbować znaleźć zarówno elementy wspólne, jak i wyjątkowe, charakterystyczne dla litewskich tańców i śpiewu. Podpowiemy, że będzie okazja usłyszeć archaiczne pieśni sutartines oraz brzmienie gęśli, tradycyjnego instrumentu litewskiego.
Zespół folklorystyczny ALNA powstał w 1996 roku z inicjatywy zespołu rodzinnego Boćwińskich, kultywującego głębokie tradycje litewskiego śpiewu tradycyjnego z okolic Puńska i Sejn. ALNA występuje podczas świąt kalendarzowych organizowanych przez Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce, m.in.: Zapusty, Konkurs – wystawa tradycyjnej sztuki wielkanocnej, Święto Rosy, Zielna. Corocznie uczestniczy w „Wiośnie Poetyckiej” na grodzisku jaćwieskim Egline koło Puńska i Jarmarku Wigierskim. Zespół prezentował się m.in. podczas Święta Pieśni w Wilnie oraz na przeglądach i festiwalach w Niemczech (Varen, „Święto lnu” w Schale) i Francji (Grande Synthe). Od 1997 roku zespół działa pod patronatem Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce.