Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na projekcję filmu „Stalag IF Sudauen”autorstwa Krzysztofa Dawida Kowalewskiego, która odbędzie się 2 grudnia 2022. Przed projekcją zaplanowane jest krótkie wystąpienie twórcy, a po seansie rozmowa z publicznością.

2.12.2022, godz. 18.00
Suwalski Ośrodek Kultury, Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek, które są do pobrania w kasie SOK przy ul. Jana Pawła II 5 oraz na www.bilety.soksuwalki.eu
zamów transport door-to-door >>

Film dokumentalny o niemieckim obozie jenieckim Stalag IF Sudauen to projekt, który powstał w oparciu o dostępne materiały historyczne oraz relacje świadków i historyków. Celem filmu jest przybliżenie widzom faktów o funkcjonowaniu obozu oraz uzmysłowienie dramatu ludzi, którzy w męczarniach stracili życie.

Inspiracją do stworzenia filmu dokumentalnego była książka Pana Edmunda Sobonia pt.: „Stalag IF Sudauen – piekło pod niebem suwalskim”. Powyższa książka to najobszerniejsze opracowanie traktujące o istnieniu obozu Stalag IF. Są w niej zawarte relacje żyjących świadków i rodzin tych, którzy już odeszli.

Co zadziwiające bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek naukowe opracowania filmowe czy książkowe opisujące historię obozu Stalag IF Sudauen. Nie wspominając już o miejscach pamięci czy choćby akapitu w szkolnych podręcznikach do historii. Jedynym obiektem upamiętniającym ofiary działania obozu jest cmentarz przy ulicy Reja w Suwałkach.

Szacunkowa liczba 50 000 ofiar spotkała się z historyczną obojętnością. Dla porównania obóz Stalag IB w Olsztynku w którym zginęła podobna liczba jeńców wojennych, doczekał się własnego muzeum z profesjonalnie wykonanymi makietami obozu, mnóstwem pamiątek i interaktywnymi tablicami multimedialnymi.

W obozie Stalag IF Sudauen przetrzymywani byli głównie rosyjscy jeńcy wojenni, ale znajdowali się tam również Polacy, Żydzi, Włosi i Azjaci.

Źródło: https://stalag.pl/o-projekcie/