Stacja Pogodne Suwałki już od 13 stycznia 2024 r.!

Tegoroczna edycja Stacji Pogodne Suwałki rozpocznie się w Suwalskim Ośrodku Kultury spotkaniem z Andrzejem Malinowskim, Piotrem Malczewskim, Krystyną i Piotrem Bagińskimi. Temat przewodni – to jezioro Bajkał. Podróżnicze opowieści połączone będą z projekcją filmów i zdjęć.

Dodatkowo – gratka dla uczestników – podczas spotkania będzie możliwość wylosowania książki z autografem Piotra Malczewskiego oraz oryginalnych pakietów promocyjnych SOK.

Wydarzenie umili słodki poczęstunek od piekarni „Mąka i woda”.

13.01.2024 r., godzina 16.00, wstęp wolny
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Andrzej Malinowski  – podróżnik, z niezwykłą pasją opowiada o swoich wyprawach. Zwiedził 121 krajów, był na każdym kontynencie. Mieszka w Judziku niedaleko Olecka. Tematem spotkania będzie wyprawa do Nuuk – stolicy Grenlandii którą odbył w ostatnim czasie oraz jezioro Bajkał gdzie mieszkał 5 lat. Wyruszył do Buriacji (na terytorium Buriacji znajduje się większa część ok. 60% linii brzegowej jeziora Bajkał), aby wspomagać działalność polonijną, uczyć języka polskiego, historii i geografii Polski oraz podtrzymywać wśród miejscowych Polaków poczucie tożsamości z ojczyzną przodków.

Piotr Malczewski – fotografuje, podróżuje, pisze. Prezentuje pokazy fotografii z opowieścią z podróży tych dalekich z Syberii, Mongolii, Svalbardu i o przyrodzie Suwalszczyzny. Mieszka w Budzie Ruskiej – gminie Krasnopol. Do najgłębszego i najstarszego jeziora na świecie podróżował kilkanaście razy. Miał więc okazje dobrze poznać jezioro i historie z nim związane. Buriaci nazywali je Świętym Morzem. Stanowi dom dla tysięcy zwierząt, a w ludziach zawsze budził strach i uzasadniony szacunek. Kiedy okazuje gniew, fale osiągają nawet do pięciu metrów wysokości. Jego tajemnice wciąż nie zostały w całości odkryte.

Krystyna i Piotr Bagińscy  –  wspólnie prowadzą Galerię Pizzerię „Rozmarino”. To pasjonaci podróżowania – zwłaszcza zimowego. Zwiedzili Bajkał dwukrotnie. Krystyna fotografuje, Piotr jest pasjonatem psich zaprzęgów.