Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na marcowe spotkanie z historią mody, podczas którego porozmawiamy o dwóch najpopularniejszych i najbardziej znanych nurtach estetyk internetowych, które nabrały szczególnego znaczenia w okresie pandemii: sentymentalnym cottagecore i ekskluzywnym dark academia.

15.03.2023, godz. 16.00
Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71
wstęp wolny

Wykład przeznaczony jest dla osób dorosłych. Minimum wiekowe: 15 lat. Udział bezpłatny.

Po wykładzie dla chętnych kontynuacja warsztatów haftu średniowiecznego.

zamów transport door-to-door >>

Estetyka internetowa, zwana czasem po prostu estetyką, lub trzymając się wersji angielskiej #aesthetic (koniecznie z hasztagiem!), to styl sztuki wizualnej obejmującej modę, dekoratorstwo, sztuki plastyczne, gatunki muzyczne, działania z pogranicza form parateatralnych i audio-wizualnych. Wywodzi się z przestrzeni Internetu i za jej pośrednictwem jest popularyzowany, zwłaszcza poprzez platformy i media społecznościowe, wypierając (zwłaszcza w pokoleniu tzw. millenialsów oraz „pokoleniu Z”) tradycyjne mechanizmy mody związane z wielkimi projektantami, domami mody i korporacjami modowymi. Zjawisko jest stosunkowo nowe, rozwijające się i obserwowane od mniej więcej 2010 roku. Tym razem porozmawiamy o dwóch najpopularniejszych i najbardziej znanych nurtach estetyk internetowych, które nabrały szczególnego znaczenia w okresie pandemii: sentymentalnym cottagecore i ekskluzywnym dark academia.

Ubiór jest doskonałą formą komunikacji wizualnej. Badając sposób ubierania się ludzi w różnych okresach historycznych, możemy dowiedzieć się wiele nie tylko o nich samych jako jednostkach, ale również o społeczeństwie, w jakim żyli. Już Ludwik XIV napisał: „Moda jest zwierciadłem historii. Odzwierciedla bowiem społeczne, ekonomiczne i polityczne przemiany, a nie tylko ludzkie kaprysy.”

Spotkania z Historią Mody to cykl otwartych spotkań dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami i rękodziełem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów bądź ich elementów z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną uczestnikom zademonstrowane od podstaw, a nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu.