Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie zaproszenia

  • This wydarzenie has passed.

Spotkanie o kamedułach

19 czerwca 2015, godz. 15:00

O klasztorach kamedulskich w Rzeczypospolitej, a w szczególności o klasztorze wigierskim, o protektorach i wrogach tego wyjątkowego, o bardzo surowej regule, zakonu, o troskach i radościach dnia powszedniego zakonników będzie mowa podczas sesji poświęconej kamedułom, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny i Archiwum Państwowe w Suwałkach 19 czerwca br. Miejsce – siedziba archiwum przy ulicy Kościuszki 69. Początek – godz. 15.

Okazją do zorganizowania sesji jest 300-lecie powstania Suwałk założonych właśnie przez ten zakon. O tym , jak to się stało, że rezydujący na półwyspie wigierskim braciszkowie powołali do życia nasze miasto – opowie Marek Sidor, historyk i archiwista. Życie codzienne kamedułów przedstawi Sławomir Filipowicz – historyk, archiwista, popularyzator wiedzy o regionie; obaj pracujący w suwalskim Archiwum Państwowym. Zaprezentują oni wyjątkowo ciekawą i mało znaną, a w niektórych punktach zupełnie nową wiedzę na powyższe tematy. Wszystkie one zostaną ukazane w kontekście niezwykle ważnych i dramatycznych wydarzeń i zjawiska politycznych, społecznych i kulturalnych schyłku i upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Celem sesji jest popularyzacja i poszerzenie informacji na temat założenia Suwałk oraz jego fundatorów – kamedułów Eremu Wigierskiego.

Sesja zostanie zorganizowania dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Szczegóły

Data:
19 czerwca 2015
Czas:
15:00 - 17:00

Organizator

Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny

Miejsce

Archiwum Państwowe w Suwałkach
ul. Tadeusza Kościuszki 69
Suwałki, 16-400 Polska
+ Google Map
Top