Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza:
“Fashion icon”, a może “fashion victim”? Co sprawia, że jedne postaci nadają ton modzie czasem na całe pokolenia, a inne płacą wysoką cenę za swoje wybory modowe? Tym razem, podczas Spotkania z historią mody porozmawiamy o postaciach, których stylizacje i wybory modowe zapadały w pamięć tak współczesnych, jak potomnych i niekiedy do dziś wywierają wpływ na to, jak modę i ubiór postrzegamy my sami.
15.02.2023, godz. 16.00-19.00
Kawiarnia Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71
Wstęp wolny. Propozycja dla osób dorosłych. Minimum wiekowe: 15 lat.
zamów transport door-to-door >>
Fashion icon”, a może “fashion victim”? Co sprawia, że jedne postaci nadają ton modzie czasem na całe pokolenia, a inne płacą wysoką cenę za swoje wybory modowe? Co decyduje o tym, że niektóre osoby (i osobistości) określamy którymś z tych terminów? Kogo można uznać za pierwszą w historii ikonę mody, a kogo za jej największą ofiarę? Od Eleonory Akwitańskiej i Joanny d’Arc, przez Marię Antoninę i lorda Byrona, po Jackie Kennedy i księżną Dianę, tym razem porozmawiamy o postaciach, których stylizacje i wybory modowe zapadały w pamięć tak współczesnych, jak potomnych i niekiedy do dziś wywierają wpływ na to, jak modę i ubiór postrzegamy my sami.
Spotkania z Historią Mody to cykl otwartych spotkań dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami i rękodziełem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów bądź ich elementów z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).
Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną uczestnikom zademonstrowane od podstaw, a nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu.
Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego SOK.