Poniedziałek, 19.10.2015, godz. 16:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Pamiętacie czas przełomu 1989 r.? Jak wyobrażaliście sobie wtedy przyszłość? Czy konfrontacja z rzeczywistością wypada blado? Podziel się swoją wizją podczas warsztatów organizowanych przy okazji spektaklu „Rewolucja balonowa”.  Urodziliście się po 1989 roku? Też dobrze! Będziecie mieli unikalną szansę dowiedzieć się więcej o czasach, których nie pamiętacie!

Zapraszamy wszystkich chętnych – młodzież od 13. roku życia oraz dorosłych. Zapisy pod adresem: sok@soksuwalki.eu.
UWAGA! Większa ilość miejsc!


 

Prosimy, by każdy z uczestników odpowiedział sobie przed warsztatem i przygotował odpowiedź na trzy pytania:

1. Kim jestem?
2. Skąd pochodzę?
3. Z czym kojarzy mi się hasło: Rewolucja Balonowa i lata 89-95?

oraz przyszedł zaopatrzony w dowolny przedmiot z tamtych lat oraz dobry humor.


 

Prowadzący: Katarzyna Maria Zielińska / Bartłomiej Miernik / Kaya Kołodziejczyk / Katarzyna Wojciechowska / Reiber
Czas warsztatu: 2 godziny

Cele: Osoby biorące udział w warsztacie przypominają sobie czas przełomu 1989 r. Wspominają to w jaki sposób wyobrażali/ły sobie przyszłość jak ich czekała w nowej rzeczywistości. Wizje przyszłości podsycane entuzjazmem związanym z przełomem były bardzo barwne a często również absurdalne. Zadaniem uczestników jest opowiedzenie o swoich wizjach i skonfrontowanie ich z obecną rzeczywistością. Co nam się udało zrealizować? Jakie wartości po drodze zgubiliśmy? Każda osoba będzie miała kilka minut na opowieść, stając na scenie. Warsztaty pozwolą uczestnikom poczuć wspólnotę wynikającą z podobnych doświadczeń. Poprzez wsłuchanie się we wspólne wspomnienia uczestnicy będą mieli okazję odkrycia na nowo istoty przemian 1989 r. Warsztat także ma na celu przybliżenie uczestnikom konwencji teatru dokumentalnego, w której materią literacką będą ich własne wspomnienia i słowa.

Uczestnicy warsztatów przygotowują krótki konspekt trzyminutowej opowieści dotyczącej wspomnień z okresu transformacji (marzenia, oczekiwania, emocje związane ze zmieniającą się rzeczywistością). Każda osoba otrzyma kartkę z naniesionymi istotnymi punktami wypowiedzi ( nazywam się… miałem/am wtedy ….lat, obserwując zmiany myślałem/am o…, odczuwałem/am …. Planowane jest krótkie szkolenie dotyczące świadomości ciała na scenie, mówienia do mikrofonu, kontaktu z widownią. Na koniec warsztatu powstanie mini spektakl dokumentalny. Uczestnicy będą po kolei pojawiać się na scenie i opowiadać o swoich doświadczeniach z okresu transformacji. Mini spektakle będą rejestrowane na video. I za zgoda uczestników publikowane na stronie internetowej projektu. Powstanie w ten sposób ciekawa  mozaika wspomnień z okresu transformacji z rozmaitych miejscowości Polski.

Mini spektakl będzie nagrywany przy pomocy iPhona na statywie oraz rejestratora dźwięku HD „zoom NH4”. Organizatorzy warsztatu chcieliby, żeby rezultatem działań był krótki reportaż dokumentalny.