Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej zapraszają na film-opowieść świadka historii w czwartek 23 lutego 2023 roku o godz. 17.00 w sali im. Jadwigi Towarnickiej, ul. E. Plater 33A w Suwałkach.

Podczas spotkania obejrzymy film-opowieść świadka historii dr Henryki Siemaszko-Wilczewskiej, lekarki zasłużonej dla powojennej suwalskiej chirurgii. Urodziła się w 1926 roku i miała długie i pracowite życie… co ciekawe, pani Henryka nie od razu została przyjęta na studia – zabrakło jej punktów „za pochodzenie”. Po maturze w suwalskim liceum przez rok pracowała jako nauczycielka w wiejskiej szkole w Kaletniku. A potem ukończyła studia na Akademii Medycznej w Białymstoku i tak rozpoczęło się jej 37 lat zawodowej pracy lekarza chirurga w Suwałkach. Warto przypomnieć, że leczenie szpitalne odbywało się w zupełnie innym budynku niż dzisiaj…

„Ja każdą część ciała ratowałam. Ja nie obcinałam. Tylko doktór Gawlikowski, on był wojskowym lekarzem i w czasie wojny to amputowali, to czasem mówił: «Ja bym się nie bawił». Ale doktór Gawlikowski był wspaniałym lekarzem i chirurgiem. Tylko on był przyzwyczajony do innych […] Bo kiedyś to naprawdę, w czasie wojny to się amputowało…”

Projekcja filmu i spotkanie z opowieściami o suwalskiej medycynie z drugiej połowy XX wieku w Suwałkach odbędzie się z udziałem bohaterki filmu – lekarza seniora dr Henryki Siemaszko-Wilczewskiej.