Współczesne nakrycia głowy są nie tylko praktycznym i często noszonym elementem stroju większości z nas. To również stylowy i modny dodatek, który potrafi dodać charakteru i przysłowiowego pazura naszej codziennej garderobie. Jak nosili się w średniowieczu dworne panny i dbający o wygląd rycerze?
Sobota-niedziela, 11-12 styczeń 2020
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
wstęp: 5 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Styczniowe Weekendy z Historią Mody odsłonią sekrety szycia klasycznych średniowiecznych damskich i męskich nakryć głowy coif i barbette.
Kobieca barbette, wimple lub swojsko brzmiąca podwika to zakładany pod brodą pasek materiału lub długa, sięgająca niekiedy nawet za dekolt chusta zasłaniająca szyję oraz boki twarzy. Strój ten wiązało się na czubku głowy, po czym modnie przykrywano go czepcem lub wystawną chustą. W Polsce dworskie damy, którym moda nie była obojętna nosiły się tak aż do XVII wieku.
Mężczyźni nosili coif, czyli czepek o prostym, lecz funkcjonalnym kroju, który w zależności od wersji szyto z dwóch lub trzech kawałków lnu z praktycznymi troczkami po bokach, pozwalającymi na sznurowanie go pod szyją. Coif noszony był głównie przez mieszczan i chłopów, a dzięki swej prostocie i funkcjonalności doskonale chronił przed słońcem i potem.
Prowadzenie: Magdalena Zielińska (magdalena.zielinska@soksuwalki.eu, 87 563 85 25) – etnograf historyk i rekonstruktorka historyczna z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi zarówno badania źródłowe, jak i warsztaty na ten temat, w czasie wolnym szyje (oraz konsultuje) ubiory historyczne oraz tekstylia użytkowe z różnych epok i datowań, traktując te działania jako przedsięwzięcia z pogranicza archeologii eksperymentalnej. W ubiorach historycznych spod jej igły „chodzi” wielu rekonstruktorów w Polsce i Europie. Szczególnie specjalizuje się w okresie średniowiecza, współtworzyła wystawy stałe na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku pod Warszawą.
Co zabrać ze sobą: ciekawość i chęć nauki, dobry humor i uśmiech, opcjonalnie notes i przybory do pisania.
Weekendy z Historią Mody to cykl spotkań weekendowych (jedno lub dwudniowych), otwartych dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami, rękodziełem. Spotkania odbywają się 1 raz w miesiącu i składają z sobotniego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz z warsztatów praktycznych (trwających w sobotę po wykładzie i kontynuowanych zwykle w niedzielę), na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów (bądź ich elementów) z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).
To czwarte spotkanie z cyklu Weekendy z Historią Mody. Więcej o zajęciach, następnych terminach i tematyce kolejnych warsztatów TUTAJ >>