Taneczno-muzyczne widowisko zespołu „Troczanie”
Niedziela, 1.05,2016, godz. 17:00
Duża Scena SOK, ul. Jana Pawła II 5

Zespół „Troczanie” łączy pokolenia – występują w nim babcie, ich dzieci i wnukowie. Grupa wykonuje pieśni od patriotycznych po żartobliwe. W repertuarze ma też wiele tańców polskich oraz litewskich. W SOK zaprezentuje najnowsze widowisko pt. „Powróćmy jak za dawnych lat” z przebojami z lat 20-tych i 30-tych XX wieku.

Bilety: 10 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

„Powróćmy jak za dawnych lat” to nowa propozycja zespołu. W pierwszej części widowiska publiczność dzięki wielkim przedwojennym przebojom muzycznym oraz tanecznym może poczuć klimat lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Na drugą część koncertu składają się znane i lubiane przeboje z bogatego dorobku „Troczan” z minionego ćwierćwiecza.

Troczanie_1_

Program „Powróćmy jak za dawnych lat” powstał specjalnie na jubileusz 25-lecia zespołu, świętowany w 2014 roku.


TROCZANIE

Troczanie_2_

Grupa powstała w 1989 roku, gdy Polacy z Trok postanowili, by najpierw przez muzykę, a potem także taniec, pielęgnować polskość, integrować oraz aktywizować polskie środowisko w najbliższych okolicach.

Początkowo zespół nazywał się „Troczanka” i tworzył go same kobiety. Po trzech latach w składzie grupy pojawili się mężczyźni.

Troczanie_6_IMGP3276_

Po ponad 25 latach działalności grupy jej repertuar jest bardzo bogaty. Składa się na niego ponad sto pieśni polskich i litewskich (w tym kilka własnych, napisanych do wierszy poetów wileńskich) oraz kilkanaście układów tanecznych. Początki nie były jednak łatwe. Wiele wykonywanych obecnie przez zespół pieśni narodowych i patriotycznych zostało znalezionych, odkrytych w ocalałych zapiskach i śpiewnikach z dawnych lat.

Troczanie_7_IMGP3514_

Zespół wyróżnia się jednak nie tylko repertuarem, ale także strojami – stylizowane na ludowe ubiory zostały zdominowane przez różne odcienie błękitu, nawiązujące do trockich jezior, bławatków i kwiatów lnu, który niegdyś miał być symbolem Wileńszczyzny.

Troczanie_9_T1-23_

Obecnie „Troczanie” to zespół rodzinny. W jego składzie występują obok siebie na scenie dwa, a nawet trzy pokolenia mieszkańców Trok i okolic. Grupa często koncertuje, występując nie tylko na Litwie, ale też w Polsce (regularnie gościć na festiwalach w Mrągowie, Rzeszowie i Koszalinie) i na Białorusi.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest Bożena Bielak, prezesem (starościną) – Dinara Karaniewska z typowo trockiej, polsko-tatarskiej rodziny. Kapelą od lat kieruje Władysław Niedźwiedzki.