Ponadczasowe teksty Jonasza Kofty w interpretacjach Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla. Przy fortepianie Włodzimierz Nahorny. Zabrzmią m.in.: Jej portret, Księżyc w nowiu, Do łezki łezka, Pamiętajcie o ogrodach, Trzeba marzyć, Samba na jedną nutę, Walc szczęście. Artystom towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa J. Kozakiewicza.
Piątek, 7.06.2019, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety 40 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>
Po ogromnym sukcesie płytowym i koncertowym programu „Byle nie o miłości” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, przyszedł czas na piosenki Jonasza Kofty. „Idź swoją drogą” to nowy koncert złożony z piosenek Jonasza Kofty, do którego powstania zainspirowała Nulę Stankiewicz 30. rocznica śmierci Poety. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Znajdują się w nim, poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej.
To piękny koncert. Pogodny, nienachalnie zabawny, poetycki. Zupełnie jak Jonasz Kofta. W koncercie wykorzystane są archiwalne materiały filmowe i radiowe, w których słyszymy samego Poetę, a slajdy z jego rękopisami i zdjęciami tworzą dodatkowy walor tego wydarzenia. To wszystko stwarza atmosferę, jak gdyby sam Poeta współtworzył koncert. Koncert na pogodę i niepogodę. Na smutki i radości. Na karnawał i po karnawale. Bo, jak mawiał Kofta: Uśmiechnij się. Jutro będzie za późno! Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja im. Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Tak o projekcie opowiada Nula Stankiewicz:
Nuli Stankiewicz towarzyszyć będą muzycy z pierwszej ligi polskiego jazzu: Janusz Strobel (gitara, aranżacje), Włodzimierz Nahorny (fortepian), Jerzy Małek (trąbka, flugelhorn), Paweł Pańta (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja) oraz Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. Podczas koncertu usłyszymy:
- Piosenka o czasie przeszłym niedokonanym – J. Kofta/Janusz Strobel
- Ździebełko ciepełka – J. Kofta/Janusz Strobel
- Księżyc w nowiu – J. Kofta/J. Strobel
- Nieobecni – J. Kofta/Janusz Strobel
- Godzina cienia – J. Kofta/Hector Villa Lobos
- Do łezki łezka (Autobusy zapłakane deszczem) – J. Kofta/Andrzej Korzyński
- Jej portret – J. Kofta/Włodzimierz Nahorny
- Walc szczęście – J. Kofta/Antonio Lauro
- Samba trawy – J. Kofta/Baden Powell
- Samba na jedną nutę – J. Kofta/Antonio Carlos Jobim
- Samba życia – J. Kofta/Jorge Ben – spopularyzowany przez Sergio Mendesa
- Po karnawale – J. Kofta/ Baden Powell
- Piosenka o pośpiechu – J. Kofta/Janusz Strobel
- Pamiętajcie o ogrodach – J. Kofta/ Jan Pietrzak
- Trzeba marzyć – J. Kofta/Janusz Strobel
Każdy, kto choć raz zetknął się z Nulą Stankiewicz wie, że jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie poezji oraz jazzu. Liryzm i poetyckość, która w przypadku Nuli nie ma nic wspólnego z patetycznością, wspaniale współgra z muzyką tego rodzaju. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Współpracowała Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim i wieloma innymi. Od kilkunastu lat na stałe współpracuje z Januszem Stroblem, tworząc niesamowity duet: Ona – subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą, znakomicie przekazująca sens śpiewanych utworów; On – wirtuoz gitary, kompozytor, który tworzy katalog standardów polskiej klasyki gatunku.