Każdy zdrowy człowiek może przeżyć bez jedzenia dwa dni, ale nie bez poezji. Słynnym cytatem Charles’a Baudelaire’a pragniemy nawiązać do kwietniowego Kabaretu Literackiego „Piosenka jest dobra na wszystko” i zaprosić wszystkich miłośników pięknego słowa na drugie spotkanie z twórczością Leszka Aleksandra Moczulskiego wybitnego poety pochodzącego z Suwałk. Pozostawił po sobie przebogatą spuściznę, którą z radością i dumą propagujemy. Nasze zaproszenie na spotkanie z piosenką i wierszem znakomitego suwalczanina przyjęli Mateusz Moczulski, syn poety oraz Zbigniew Fałtynowicz, przyjaciel i znawca twórczości Leszka Aleksandra.
15.04.2024, godz. 18.00
Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71
wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji SOK, ul. T. Noniewicza 71 od wtorku, 9 kwietnia.
Leszek Aleksander Moczulski, wybitny poeta urodził się w Suwałkach 18 lutego 1938 i w swojej twórczości wielokrotnie odwoływał się do swoich rodzinnych korzeni. W wierszach opiewał urokliwość swojego miasta i piękno Suwalszczyzny. Choć swoje dorosłe życie związał z Krakowem, gdzie z Suwałk wyruszył na studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, to wielokrotnie wracał w rodzinne i tak bliskie sercu strony. Są w Suwałkach i na Suwalszczyźnie miejsca, które szczególnie ukochał, oraz ludzie, którzy go dobrze pamiętają i tak samo dobrze wspominają.
Budzę się rano w Krakowie. Wiem, że trzeba zacząć dzień od pochwalenia Pana Boga. Patrzę w okno. Nawet kiedy jest słońce i wyjątkowo jak na Kraków piękne niebo, mówię: to nie jest moje niebo; to jest niebo Południa. Nigdzie nie ma takich obłoków jak tam, gdzie się urodziłem i wychowałem tak mówił poeta o swoim ukochanym miejscu dzieciństwa i młodości.
Poetę i jego twórczość będziemy wspominać z naszymi znakomitymi gośćmi – synem Moczulskiego Mateuszem oraz Zbigniewem Fałtynowiczem, literaturoznawcą, bibliografem, wydawcą i autorem książek propagujących twórczość i związki poety z miastem i Suwalszczyzną, m.innymi „Odwitania z poetą. Leszek Aleksander Moczulski” i „Gdzie jeziora syte przestrzenią obłoków. Suwalszczyzna w poezji. Antologia”, a nade wszystko przyjacielem poety. Wiersze i piosenki autorstwa Leszka A. Moczulskiego oraz artystów środowiska krakowskiego przedstawią wokaliści zespołu Wspomnień Czar: Danuta Zaworska-Jurkowska, Teresa Pietrewicz i Zbigniew Auron oraz aktorzy Teatrów działających w Suwalskim Ośrodku Kultury: „Pod Aniołem”, pod kierunkiem Anny Gajdzińskiej: Martyna Trocka, Gabriela Truchan i Martyna Żukowska oraz Teatru Hybrydowego pod kierunkiem Mirosławy Krymskiej: Jakub Rusanowski i Dorota Skłodowska, na scenie zobaczymy też Mirosławę Krymską. Spotkanie poprowadzą Bogdan Byczkowski ze Stowarzyszenia Twórczych Seniorów Rozłogi i Wojciech Fałtynowicz aktor Teatru Hybrydowego. Przy pianinie zasiądzie Dawid Zwiewka, który również przygotował widzom tego niezwykłego wieczoru muzyczną niespodziankę
Nie zabraknie znakomitych kaw, herbat i pysznych ciast serwowanych przez niezastąpionych młodych baristów i baristki z Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Prolog” oraz ich wyjątkowych nauczycieli.
Zaproszenie zakończymy głosem innego wybitnego poety, który także bywał w naszym mieście i na Suwalszczyźnie, szczególnie w ukochanej Krasnogrudzie, zanim usłyszał o nim świat cały i zdobył Nagrodę Nobla:
Bo wiersze wolno pisać rzadko i niechętnie,
pod nieznośnym przymusem i tylko z nadzieją,
że dobre, nie złe duchy, mają w nas instrument.
Czesław Miłosz