Obiekty i instalacje Edyty Kasperkiewicz w Galerii Chłodna 20

Od 8 kwietnia w Galerii Chłodna 20 wystawa artystki, która w swojej twórczości kręci się wokół koła. Uznawane za idealną figurę, bez początku i końca, mające wiele znaczeń i bogatą symbolikę. Koło jest podstawą sztuki Edyty Kasperkiewicz. 

Wernisaż wystawy obiektów i instalacji Edyty Kasperkiewicz
Piątek, 8.04.2016, godz. 17:00
Galeria Chłodna 20, ul. Noniewicza 71

wstęp wolny | wystawę będzie można oglądać do 8 maja 2016 roku

Edyta Kasperkiewicz o sobie:
Urodziłam się w Mońkach (podlaskie). Mieszkam i tworzę w Toruniu. Ukończyłam Liceum Plastyczne w Supraślu (specjalizacja tkactwo artystyczne), jestem absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – specjalność Mixmedia. Za najlepszy dyplom artystyczny i pracę magisterską otrzymałam w 2011 r. Medal im. Janusza Boguckiego. Obecnie jestem doktorantką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w Zakładzie Rysunku. Zajmuję się instalacją, szeroko pojętym rysunkiem, malarstwem, performance. Brałam udział w ponad 30 wystawach w kraju i za granicą.

Prace prezentowane na wystawie stwarzają możliwość dopowiedzenia, o ile oglądający zechce przekroczyć granicę stawania się współtworzącym. Kolejne prace są czymś w rodzaju narzędzi do pisania, formą zabawy, do której mogą być zaproszeni oglądający wystawę. Aby samodzielnie odczytywać znaczenia ukryte w pracach, wyposażam widza w odpowiednie pomoce.

Prostota wykorzystanych elementów geometrii i ich modułowość tworzą symboliczny i strukturalny fundament mojej twórczości, która jest dość ascetyczna i powściągliwa. Przy pierwszym oglądzie daje o sobie znać pewnego rodzaju dekoracyjność, która jest pierwszą warstwą kontaktu z dziełami, za którą można odkryć ich refleksyjną i symboliczną zawartość. Są to dyskretne refleksje o czasie, boskości, duchowości.