Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.
PREMIERA widowiska Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna
Środa, 11.11.2015, godz. 19:00
Duża Scena SOK, ul. Jana Pawła II 5

Premiera nowego widowiska. Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna tym razem zabierze widzów do Suwałk z początków XX wieku. Jak bawiono się w Suwalskiej Resursie Obywatelskiej? Nie wzorowano się tylko na salonach Wiednia i Sankt Petersburga. Nie brakowało też pierwiastka pozbawionej wówczas niepodległości Polski.

Bilety wkrótce w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Bal w mieście gubernialnym

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” w listopadzie zaprezentuje suwalczanom kolejny program artystyczny. Na widowisko złożą się tańce, muzyka, stroje i niepowtarzalna atmosfera lat 1900-1914. Pokażemy tańce praktykowane przed I wojną światową w salonach guberni suwalskiej, wynikające z ówczesnej tradycji europejskiej, z salonów Wiednia i Sankt Petersburga. Nie zapominamy jednak o tym, że w salonowym repertuarze odnaleźć można było tradycje plebejskie przetworzone do formy polskich tańców narodowych: polkę, oberka, mazura, poloneza.

Suwalską Resursę Obywatelską otworzono 27 września 1913 roku. Pierwsze większe bale odbyły się jednak dopiero w karnawale 1914 roku. Balujący nie mieli świadomości, że już kilka miesięcy później – pod koniec czerwca 1914 roku – w Sarajewie zastrzelony zostanie arcyksiąże Ferdynand, co spowoduje, że większość krajów europejskich znajdzie się w stanie wojny. Nawet wtedy nikt jednak nie mógł przewidzieć, że wojna potrwa aż 4 lata i na tyle czasu trzeba będzie zawiesić bale… Można by z tej perspektywy przyrównać te suwalskie bale do „balu na Titanicu”.

Premierowe widowisko zostało zrealizowane w ramach projektu „Muzyczno-taneczna ludowa tożsamość Suwalszczyzny i północno-kresowych regionów” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W projekcie dążymy do uprzystępnienia lokalnych tradycji zarówno mieszczańsko-ziemiańskich, jak i plebejskich.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA SUWALSZCZYZNA

_DSC4516

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce, jego działalność nieprzerwanie trwa od ponad 60 lat. Dzisiaj grupa młodzieży tańczącej, śpiewającej i grającej to wnukowie pierwszych członków – założycieli zespołu. Kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę. Ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i tournées w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji.

suwalszczyzna

Repertuar zespołu obejmuje pieśni i tańce narodowe oraz wiązanki pieśni i tańców z różnych regionów Polski. W 2001, podczas uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia, ZPiT „Suwalszczyzna” został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Suwałk”. „Suwalszczyzna” jest trwałym elementem kultury naszego miasta, jego wizytówką i ambasadorem. Od 1951 roku grało, śpiewało i tańczyło w nim kilkaset osób. Spędzali czas nie tylko ciężko pracując na próbach, tańcząc na koncertach, ale też bawiąc się na wspólnych andrzejkach, zapustach, balach maskowych. Znajomości z parkietu przekształcały się w przyjaźnie. Bywało też, że pary, które poznały się w zespole, stawały na ślubnym kobiercu. Chyba niewiele rodzin w Suwałkach nie miało w szeregach „Suwalszczyzny” kogoś bliskiego, a na pewno nie ma takiej, która choć raz w życiu nie byłaby na jej koncercie.

Zespół ma w ofercie szeroki wachlarz repertuarowy, który elastycznie dostosowuje do charakteru danego wydarzenia. Propozycje znakomicie odnajdują się przy różnego rodzaju występach plenerowych, uroczystościach, galach, bankietach, imprezach okolicznościowych. Każdy element programu zespół prezentuje w oryginalnych kostiumach narodowych i regionalnych. Skład koncertowy zespołu obejmuje od 4 do 8 par tańczących w towarzystwie 7-osobowej kapeli.