Legendarna wokalistka zachwycała talentem, głosem, osobowością i urodą. Była gwiazdą polskiej piosenki lat 60. i 70. Podczas marcowego koncertu usłyszymy takie niezapomniane przeboje, jak m.in.: “Tańczące Eurydyki”, “Człowieczy los” czy “Bal u Posejdona”. Na scenie SOK wystąpią znakomici soliści: gwiazda Polskiej Opery Królewskiej sopranistka Justyna Reczeniedi, utalentowana suwalczanka, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej Natalia Winnik oraz śpiewający tenorem lirycznym laureat konkursu „Polskiej Muzyki Wokalnej” Rafał Grozdew. Artystom będzie towarzyszyła Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą maestro Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

Nieprzypadkowo bohaterką marcowego spotkania z Filharmonią Suwałk została jedna z najważniejszych kobiet w historii polskiej muzyki, gwiazda polskiej muzyki lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, Anna German. Piękna, utalentowana wokalistka śpiewała przede wszystkim o miłości. Miłość pomagała jej przetrwać trudy życia. Wierzyła, że prawdziwe uczucie, tak samo czyste jak jej głos – promień, który swym brzmieniem rozświetlał polskie i światowe estrady, przezwycięża wszystkie trudy.

Anna German trwale zapisała się na kartach historii polskiej piosenki. Miała niepowtarzalny, cudowny, wyrazisty głos i aktorski talent do wyrażania emocji. Zachwycała w wielu aspektach, tym najbardziej oczywistym, fizycznym, ale i wewnętrznym – była osobą wrażliwą i niezwykle utalentowaną, także, o czym nie wszyscy wiedzą, kompozytorsko. Fascynowała klasą i wdziękiem. Miała niesamowity talent do języków, znała ich aż siedem. Bardzo skromna w życiu prywatnym, charyzmatyczna, wręcz magnetyczna na estradzie. Była genialnym samoukiem – technicznie potrafiła świetnie wykonać każdy utwór, ale dla jej fanów najważniejsze było to, że wszystko, co śpiewała, było szczere i płynęło z serca.

W repertuarze koncertu pojawią się najpiękniejsze utwory Anny German, takie jak m.in.: “Człowieczy los”, “Ty jesteś moją miłością”, “Tańczące Eurydyki”, “Bal u Posejdona”, “Warszawa w różach”, “Tango d’Amore”, “Echo miłości”, “Greckie wino” czy “Cyganeria”. Usłyszymy je w nowych aranżacjach, w wykonaniu znakomitych solistów: Justyny Reczeniedi (sopran), Natalii Winnik (mezzosopran) i Rafała Grozdewa (tenor). Artystom będzie towarzyszyła Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją maestro Krzysztofa J. Kozakiewicza.

Koncert odbędzie się w Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury we wtorek, 8 marca o godz. 19.00. Bilety w cenie 40 zł można nabyć online i w kasie biletowej SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Z Suwalską Kartą Mieszkańca bilet można kupić nawet z 50% rabatem.

____________________________________________________

Justyna Reczeniedi, fot. Krzysztof Jarosz
Ozarow Mazowiecki, 11.06.2018 r. Vivat Mama! Metamorfozy Gwiazd. FOT. Krzysztof Jarosz/FORUM

Justyna Reczeniedi – urodzona w Warszawie śpiewaczka, polonistka, doktor habilitowana sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Ostatnia uczennica Bogny Sokorskiej, „Słowika Warszawy”. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filologii polskiej. W latach 2004–2017 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie solistka Polskiej Opery Królewskiej. Laureatka konkursów wokalnych w Polsce, w Austrii  i we Włoszech. Nagrała kilka płyt solowych z zespołem Con Passione Jerzego Cembrzyńskiego. Występowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Narodowej w Rydze, Teatru Muzycznego w Poznaniu; współpracuje z filharmoniami i scenami koncertowymi w Polsce i za granicą (Austria, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Liban, Niemcy, Węgry). Kreowała takie role jak: Gilda w Rigoletto i Violetta Valery w Traviacie Verdiego, Despina i Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta, Eugenia w Il filosofo di Campagna Galuppiego, Basia w Krakowiakach i góralach Kurpińskiego, Adela w Zemście nietoperza Straussa, Cherubin w Weselu Figara Mozarta, Serpina w La serva padrona Pergolesiego, Rowan w Małym Kominiarczyku Brittena, Kasia w Nędzy uszczęśliwionej Kamieńskiego i in. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich z maestrą Teresą Żylis-Garą. Od lat jest także pod opieką artystyczną Jagny Sokorskiej-Kwika. Z powodzeniem obraca się w różnych stylach muzycznych: od opery i oratorium poprzez pieśń, operetkę, musical, muzykę filmową oraz poezję śpiewaną. Jest autorką biografii swojej maestry Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie oraz monografii wybitnego tenora Stanisława Gruszczyńskiego. Jest także twórczynią projektu Baby Opera – Operowe Zwierzaki – serii pluszowych maskotek śpiewających muzykę klasyczną jej głosem dla dzieci 0+, opracowanych w celu wspomagania ich rozwoju. Nagrodzona odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

______________________________________________________

Natalia WinnikNatalia Winnik – Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. w 2011 r. zdobyła Nagrodę Specjalną w XI. Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim „Aria i Pieśń Wieczorna” w Białymstoku, a w 2014 roku I. Wyróżnienie. W 2015 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Muzyka bez granic” w Druskiennikach (Litwa) zdobywając III nagrodę. W 2017 roku zdobyła III nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju oraz została finalistką XI Międzynarodowego Konkursu Operowego „Magda Olivero” w Mediolanie /Włochy/. Już w trakcie studiów występowała na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej kreując postać Cherubina w „Weselu Figara” W.A. Mozarta oraz Orfeusza w „Labiryncie Orfeja” Nikolet Burzyńskiej. Współpracowała z dyrygentami takimi jak: Kazimierz Dąbrowski, Tomasz Radziwonowicz, Ignacy Ołów, Marta Kluczyńska, Janusz Przybylski, Marta Kosielska, Krzysztof Jakub Kozakiewicz, Jan Ślęk, Krzesimir Dębski, Michael Kuhn. Obecnie jest solistką Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koncertuje w kraju oraz za granicą.

______________________________________________________

Rafał GrozdewRafał Grozdew – tenor, pedagog, doktor nauk muzycznych. Wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i UMCS w Lublinie. Odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Występował za granicą m.in. w: Szwajcari, Luxemburgu, Francji, Niemczech i Danii. W Polsce m.in. w: Operze Bałtyckiej, Teatrze Narodowym, Teatrze Polskim i w Studiu S1. W Filharmoniach m.in. w: Warszawskiej, Bałtyckiej, Szczecińskiej, Poznańskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej, Podlaskiej. Koncerty z jego solowym udziałem transmitowane były w TVP. Poszukuje nowych rozwiązań muzycznych łącząc brzmienia klasyczne z etnicznymi. Współpracował również z takimi zespołami i artystami jak Magne Furuholmen (założyciel A-ha), Apparatjik, Concha Buika czy Todd Barton. Album „Etnofonie Kurpiowskie” z jego udziałem otrzymały nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Jest zafascynowany muzyką dawna i barokową i w niej się specjalizuje. Współpracuje z zespołami (Jerycho, Ars Nova, Sabionetta, Orkiestra Wielkich Bębnów). W swoim dorobku ma również wykonania utworów współczesnych – tworzą dla niego tacy kompozytorzy jak Krzesimir Dębski i Michał Lorenc. Był jurorem konkursów wokalnych, m.in.:  Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde.