Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty śpiewu tradycyjnego pieśni żałobnych. Podczas warsztatów będziemy uczyć się dawnych pieśni żałobnych w wariancie melodycznym, który występuje na Suwalszczyźnie. Jest to ciekawa propozycja spędzenia czasu, a dodatkowo nauki śpiewania, przekazywanej przez liderów zespołów ludowych oraz ludzi doświadczonych w prowadzeniu śpiewów żałobnych.

3.11.2023, godz. 16.00-19.00

4.11.2023, godz. 10.00-13.00, 15.00-16.30

Sala Prób, ul. Jana Pawła II 5
bilety – 40 zł

zamów transport door-to-door >>

Warsztaty zakończy KONCERT FINAŁOWY na Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Pieśni jednoczyły ludzi w bólu po stracie bliskiej osoby, pozwalały w szczególny sposób oddać im hołd, często dawały odrobinę otuchy, że to nie koniec. Pieśni o śmierci rozpowszechniane były w śpiewnikach kościelnych już od XVI w., a ich teksty i melodie pozostają zabytkami języka i muzyki dawnej. W ludowym wykonaniu jednak, przez kilkaset lat ewoluowały, nabierały lokalnych cech poprzez nałożenie miejscowego dialektu i ulubionych ozdobników wokalnych, gdzieniegdzie przyjęły całkowicie inne, ludowe melodie.

Pieśni żałobne, bez których dawniej na wsi trudno było wyobrazić sobie ostatnie pożegnanie, powoli odchodzą w zapomnienie. Na szczęście są ludzie, którzy je znają, wciąż jeszcze śpiewają i potrafią przekazać.

Spotkanie warsztatowe poprowadzi Anna Szafranowska wraz Józefem Murawskim i zespołem Pogranicze z Szypliszk oraz autentyczni śpiewakami i śpiewaczkami  z regionu Suwalszczyzny. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych. Podczas naszych warsztatów będziemy śpiewać ucząc się przekazywanych ustnie pieśni i bez pomocy nut pieśni zachowując staranie bogactwo wariantów melodii.