Album „Meridian 68” zespołu DAGADANA na nowo odkrywa, nie tylko polską, muzykę ludową i ukazuje ją w inny sposób. Tradycja przefiltrowana przez współczesność i połączona z niezwykłymi głosami wokalistek dała znakomity efekt.

Niedziela, 13.11.2016, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, SOK, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 45 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

DAGADANA_press_photo_by_Treti-Pivni

DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę, dziś już nieco zapomnianej, muzyki ludowej. Na płycie „Meridian 68” znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Artystki inspiracji szukały w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie.

Album „Meridian 68” znalazł się na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart.

Zespół DAGADANAjest polsko-ukraińskim kwartetem, łączącym różne   style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, akustyczne brzmienie perkusji i kontrabasu oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć. Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony.

– Wychodzimy z tradycyjnej muzyki polskiej i ukraińskiej, łączonej z różnymi gatunkami muzycznymi. Najbardziej zależy nam na tym, żeby prezentować nasze kultury na całym świecie – powiedziała w radiowej Jedynce wokalista zespołu Daga Gregorowicz. DAGADANA zagrała w takich krajach jak Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry czy Wielka Brytania. Grała już zarówno w klubach, ale i na pustyni, w kopalni węgla, na tratwie, czy w domu swoich fanów. Muzycy uwielbiają grać kameralne koncerty, ale nie stronią od największych festiwali takich jak Heineken Open’er,  Przystanek Woodstock, Sound of the Xity (Pekin), Festiwal ludów pustyni (Maroko), Ethno Jazz Festival, Bohemia Jazz Festival czy United Islands Festival (Czechy).

Projekt DAGADANA tworzą:

Daga Gregorowicz – wokal, elektronika
Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas
Bartosz Nazaruk – perkusja