Zdjęcia dziadka w mundurze SS rozpoczyna podróż Sity w głąb historii rodziny, a przy okazji i całej Europy. Film Barbary Albert podejmuje temat kolejnego pokolenia, które musi dźwigać ciężar Holocaustu.

Dyskusyjny Klub Filmowy – „Ci którzy żyją i umierają”
Środa, 20.04.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł
Karnety (na wszystkie 6 projekcji): 30 zł
Do nabycia w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

CI, KTÓRZY ŻYJĄ I UMIERAJĄ (Austria, Niemcy, Polska 2012 / 100′)

reżyseria: Barbara Albert
zdjęcia: Bogumił Godfrejów
występują: Anna Fischer, Daniela Sea, August Zirner

25-letnia Sita (charyzmatyczna Anna Fischer) mieszka w Berlinie, studiuje, ma pracę w programie telewizyjnym, oczekuje wiele od życia. Jej ojciec z drugą żoną i synkiem mieszka w Wiedniu. Sita świętuje z nimi 95. urodziny ukochanego dziadka, gdy w mieszkaniu ojca znajduje zdjęcie dziadka w mundurze SS. Wbrew woli ojca dziewczyna zaczyna badać historię rodziny. Wyrusza w podróż nie tylko w przeszłość swoich najbliższych podczas drugiej wojny światowej, ale także w otchłań współczesnego społeczeństwa Europy. Wyprawa z Berlina do Wiednia, Warszawy i Rumunii będzie drogą do samopoznania i odkrywania własnej tożsamości, odpowiedzialności i nadziei.

Owacyjne przyjęty na Międzynarodowym Festiwalu w San Sebastian film Barbary Albert podejmuje temat drugiego pokolenia sprawców Holocaustu. Młodych ludzi, którzy, żyjąc w epoce dalekiej od wojennych czasów, nie mogą i nie chcą wyprzeć się historii swojego kraju. „Ci, którzy żyją i umierają” z wielką empatią i zrozumieniem przeprowadza widza, wraz z główną bohaterką, przez ciernistą drogę oczyszczenia.