„Lipiński – polski geniusz skrzypiec”

 

Voytek Proniewicz – skrzypce, http://proniewicz.com

Bracia Jan i Adam Roszkowscy, https://www.youtube.com/watch?v=x9cNs2fIG58

JAN.  Rocznik 1983 wiolonczelista i kompozytor. Na wiolonczeli gra od 7 roku życia. W 2007 roku kończy Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2009 wyjeżdża do USA, studiuje wiolonczelę z Davidem Geberem, fortepian jazzowy z Joan Stiles oraz kompozycję z Markiem Stambaughem w Manhattan School of Music w NY. Jako wzorowy student otrzymuje stypendium Hans & Klara Bauer oraz Fulbrighta. W 2012 uzyskuje dyplom Manhattan School of Music. Laureat wielu konkursów muzycznych i stypendialnych, bierze udział w kursach mistrzowskich w USA i wielu krajach Europy. W listopadzie 2012 roku debiutuje w Steinway Hall w Nowym Jorku, a w grudniu 2012 podczas XIV Festiwalu Chopin & Friends odbywa się oficjalna premiera utworu artysty „The Aquarian Age”

Nowy Jork jest ważnym momentem w karierze muzyka, współpracuje z młodą sceną jazzową, gra w legendarnych klubach, dojrzewa artystycznie.To właśnie tam ocierając się o niezliczoną ilość kultur i brzmień – odnajduje siebie i spotyka wielu artystow z którymi współpracuje. W latach 2013 i 2014 roku, odbywa dwa turne koncertowe po 9 krajach Europy wykonując projekt A Gambler’s Hand. Muzyka z pogranicza free jazzu i muzyki współczesnej na kwartet smyczkowy i perkusję z charyzmatycznym perkusistą Seanem Noonanem, mieszkającym i związanym z alternatywnym środowiskiem jazzowym w Nowym Jorku.Aktywnie działa jako solista i kameralista.Współpracowal m.in. z : Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Olejniczakiem, Niną Kuźmą-Sapiejewską, Mateuszem Smoczyńskim, Iwona Sobotką oraz Tomaszem Strahlem. Na scenach zagranicznych artysta występował m.in. w : Avery Fisher Hall ( Nowy Jork), Jay Heritage Center (Rye, USA), Fundacji Kościuszkowskiej (Nowy Jork), Polskim Konsulacie (Nowy Jork) Domu Polski Wschodniej (Bruksela), Hotel des Invalides (Paryż), Conservatoire de Versailles (Versal, Francja) oraz na festiwalach : EFG London Jazz Festival, 26th Vilnius Jazz Festival (Wilno), XIV Chopin & Friends Festival (Nowy Jork), Delemont Jazz Days (Szwajcaria), 28th Leeds Film Festival (U.K.), Handelsbeurs Festival (Ghent, Belgium),W 2009 roku wykonał koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna z Orkiestrą Camerata Dell’ Arte w swoim rodzinnym mieście, Suwałkach. Sezon artystyczny 2015/2016 to koncerty z pianistą jazzowym, Wimem Leysenem i kwartet smyczkowy, sekcje jazzową oraz elektronikę i loopy.Jan Roszkowski pełni funkcję wiceprezesa fundacji ART-SOS, która zajmuje się organizowaniem imprez kulturalnych oraz wspiera dzieci i młodzież artystycznie uzdolnioną.Czynnie działa jako muzyk sesyjny. Pojawił się na planie polskich seriali Magda M oraz Oficerowie oraz dokonał wielu nagrań m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, Radia BIS, Dux i Kayax.

ADAM.

Suwalczanin z obywatelstwem belgijskim. Skrzypek, kameralista, ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Królewskie w Brukseli. Studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Adama Korniszewskiego i prof. Tadeusza Gadziny oraz dyrygenturę w klasie prof. Ronalda Zollmana. Uczestnik i laureat licznych międzynarodowych konkursów i warsztatów muzycznych. Dwukrotny laureat stypendium zagranicznego rządu Belgii w latach 2005 i 2006.W latach 2008-2010 był muzykiem sekcji I skrzypiec w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus w Warszawie. Następnie pozyskuje stanowisko zastępcy koncermistrza w Orkiestrze Filharmonii Gorzowskiej, z którą współpracuje do 2014 roku, równocześnie współpracuje z Orkiestrą Kameralną BruSolistes (Belgia) i pełni funkcję koncertmistrza. Od 2015 roku jest skrzypkiem Narodowej Orkiestry Belgii w Brukseli (L’Orchestre National de Belgique), której dyrektorem naczelnym jest Andrei Boreyko. Współpracuje z Londyńskim teatrem Sadler’s Wells przy spekataklu ŤSUTRAť z udziałem chińskich Mnichów ze Świątyni Szaolin. Z pasją oddaje się również muzyce jazzowej i improwizowanej. W latach 2013 i 2014 odbywa dwa tournee koncertowe po 9 krajach Europy wykonując projekt A Gambler’s Hand. Muzyka z pogranicza free jazzu i muzyki współczesnej na kwartet smyczkowy i perkusję z charyzmatycznym perkusistą Seanem Noonanem, mieszkającym i związanym z alternatywnym środowiskiem jazzowym w Nowym Jorku.Koncertował dotychczas w Rosji, Chorwacji, Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii, na Litwie i we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych.