Przedstawienie Teatru Lalki i Aktora w Łomży – „Król Maciuś I” na podstawie książki Janusza Korczaka z 1922 roku – zachwyca i skłania do refleksji. Opowieść o chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, autor kierował zarówno do dzieci, jak i dorosłych, którym zadaje wciąż aktualne pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec innych.

Sobota, 30.03.2019, godz. 10.00 
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK   |   oferta dla grup zorganizowanych >>
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>
________________________________________
spektakl familijny (dzieci w wieku 7-12 lat / 2-6 klasa SP)
Suwałki SOK krol-macius-pierwszyKról Maciuś Pierwszy to opowieść o chłopcu, który nie miał czasu na zabawę. Gdy większość jego rówieśników cieszyła się dzieciństwem, jemu przypadło rządzenie krajem. Po śmierci ojca młodzieniec musi stawić czoła nie tylko obowiązkom władcy, lecz także kpinom ministrów i atakom ze strony sąsiednich państw, liczących na łatwe zwycięstwo w starciu z niedoświadczonym królem. Czy dziecko może zostać dobrym władcą? Jak pilnować finansów państwa, gdy nie zna się nawet tabliczki mnożenia? Wielkie serce i honor sprawiły, że Maciuś wbrew wszelkim przeciwnościom stał się reformatorem, który stworzył dziecięcy parlament.Jak to się dzieje, że dziecko bywa dojrzalsze i bardziej przenikliwe niż niejeden dorosły? Jak to możliwe, że dorośli okazują się często bezradni wobec spraw, którym powinni stawić czoła? Baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, Korczak kieruje tyleż do dzieci, co do dorosłych. I traktuje ich z jednakową powagą. Stawia pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec drugiego człowieka. Te pytania, przypomniane po latach na scenie, brzmią niezwykle współcześnie.

Ilustracja autorstwa Marianny Oklejak pochodzi z książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011.

Twórcy przedstawienia za pomocą kostiumu, maski, gestu, ruchu i muzyki, tworzą pole gry dla wyobraźni widzów. Budowane za pomocą metafor i licznych odwołań do współczesności i kultury popularnej obrazy dają wiele możliwości interpretacji zależnych jedynie od uważności i wrażliwości odbiorców.

Adaptacja i reżyseria: Mateusz Szemiel
Scenografia: Anna Adasiak
Muzyka: Przemysław Michalak

Po spektaklu zapraszamy publiczność na spotkanie warsztatowe. Młodych artystów zachęcamy do zaprezentowania się na Scenie dla Ciebie – zgłoszenia do 25.03.2019 na adres: grazyna.filipowicz_karp@soksuwalki.eu.