Makramowe ozdoby to must have wnętrzarskich i codziennych stylizacji. Świetnie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju aranżacjach, od rustykalnych, przez boho, po skandynawskie. Tym razem ze sznurków powstaną łapacze snów, które według wierzeń Indian mają dopuszczać do nas jedynie dobre sny i zatrzymywać wszelkie koszmary.
Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza 23 kwietnia 2022, w godzinach 11.00-15.00
Patio SOK, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 60 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
zamów transport door-to-door >>
liczba miejsc ograniczona | opłata obejmuje szkolenie, materiały i narzędzia
prowadzenie: Lidia Żyniewicz
więcej informacji: tel. 785 04 11 77, 87 563 85 22, e-mail: lidia.zyniewicz@soksuwalki.eu
Łapacz snów (ang. dreamcatcher) to indiański amulet, który zawieszany nad łóżkiem ma za zadanie wyłapywać złe sny. Wszystko po to, by rano cieszyć się dobrą energią i radością. W ostatnich latach stały się popularnym elementem wystroju wnętrz. Na naszych warsztatach kreatywnego rękodzieła możecie je zrobić własnoręcznie!
Makrama to znana już w starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych. Popularnym przykładem zastosowania podstawowych węzłów makramy do tworzenia biżuterii z muliny są bransoletki „meksykanki”, zwane też „bransoletkami przyjaźni”.
W średniowieczu makramę stosowano głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70. XX wieku, obecnie, na fali powrotów do rękodzieła, przeżywa ponowny renesans.
Uczestnicy warsztatów wykonają oryginalne łapacze snów w technice makramy na kole, według przygotowanego wcześniej projektu lub własnego pomysłu. Zapewniamy materiały, opisy podstawowych splotów oraz fachową pomoc.