Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria Andrzeja Strumiłły w Suwałkach zaprasza 10 maja 2019 r. serdecznie do udziału w uroczystościach z okazji Jubileuszu 10 – lecia
PROGRAM
18.00 – otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Andrzeja Strumiłły „Mandale”
(Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, Suwałki, ul. Kościuszki 45)
19.15 – z historii galerii – krótki pokaz filmowy
19.30 – koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego
20.30 – życzenia urodzinowe, tort jubileuszowy, lampka szampana
(Muzeum Okręgowe w Suwałkach, ul. Kościuszki 81, Sala balowa)
Na wystawie Andrzeja Strumiłły prezentujemy obrazy olejne (20 szt. o formacie 100×100 cm) oraz rysunki (40 szt. o formacie 50×70 cm) nawiązujące do symbolu mandali.
Wystawę będzie można oglądać do połowy czerwca 2019.
Andrzej Strumiłło – artysta wszechstronny, który pracuje w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki książkowej, plakatu, rzeźby, wystawiennictwa, scenografii i fotografii.
Urodził się w Wilnie w 1927 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego. Ukończył wydział malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1950). Odbył liczne podróże do krajów azjatyckich. W latach 1982–1984 prowadził Pracownię Grafiki w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Wykładał malarstwo i historię sztuki na kilku uczelniach. Swoją twórczość prezentował w wielu miejscach na świecie. Opublikował kilka autorskich książek. Działał na rzecz ochrony przyrody i dóbr kultury.
Otrzymał wiele nagród, odznaczeń i orderów, m.in.: Krzyż Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Gloria Artis oraz tytuły: Honorowego Obywatela Miasta Suwałki oraz Ambasadora Kultury Podlasia.
Mieszka w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie.
opracowanie biografii – Anna Strumiłło
MANDALA
„In medio stat Veritas” – powiadali starożytni.
Niektórzy jednak utrzymują, że środek jest wszędzie i nigdzie. Godząc się na to, skazujemy się na miliardy osi, wokół których będziemy krążyć. Dla innych środek jest jeden. To punkt koncentracji wszystkiego, miejsce ostateczne, konieczność spełniona, wartość najwyższa. Dla wielu środek mieści praprzyczynę wszystkiego – istotę boską. Mandala to sanskrycki termin, określający krąg magiczny, nimb, dysk, orbitę ciała niebieskiego. Mandala miała wyrażać metafizyczną strukturę świata. W samym środku koncentrycznej kompozycji umieszczano wizerunek bóstwa lub jego atrybut.
Mnie, człowiekowi niepewności, zwątpień i podejrzeń pozostaje tylko krąg czerni – barwy dostojnej i pojemnej, zawierającej w sobie wszystko, tajemnice wielkie i liczne. Krąg czerni może być punktem nieskończenie małym lub ogromnym, bez granic. To, co się dzieje wokół czarnego kręgu, bywa materią medytacji, śladem mijanego czasu, poszukiwaniem nowych zderzeń, pojęć i znaków, a może tylko zapełnianiem przestrzeni, dekoracją lub tłem dla tego czarnego środka. Moje obrazy i rysunki skazane są na „jedno spojrzenie”. Otoczenie centrum może przychodzić i odchodzić, stanowiąc swoisty akompaniament.
Andrzej Strumiłło
Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły w Suwałkachprowadzi działalność od 2008 roku. W Galerii prezentowana jest twórczość artystów współczesnych, organizowane są spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, pokazy i projekcje filmowe. Od 2009 roku instytucja uczestniczy w ogólnopolskiej Nocy Muzeów. W konkursie „Podlaska Marka Roku 2008″ otrzymała wyróżnienie w kategorii „Miejsce”.
W Galerii wielokrotnie pokazywano twórczość i bogate zbiory Andrzeja Strumiłły z zakresu malarstwa, rzeźby, rysunku, gwaszu, fotografii, ilustracji książkowej. Eksponowane były wielkoformatowe cykle malarskie, m.in.: Psalmy (1988) i Apokalipsa (1993); rysunki z Dziennika rysowanego A4 (2014), cykle fotograficzne: Japonia (1978), Nowy Jork (1982–1984) i Medytacje w synagodze sejneńskiej (1988). Oryginalny był „Gabinet azjatycki”, na który składały się ilustracje, drzeworyty, druki i ceramika przywiezione przez artystę z licznych podróży na Daleki i Środkowy Wschód (z Chin, Mongolii, Tybetu, Nepalu, Indii, Japonii).
W Galerii zorganizowano 61 ekspozycji około 180 artystów z Polski (m.in.: Rafała Olbińskiego, Andrzeja Jana Piwarskiego, Joanny Rusinek, Filipa Kalkowskiego, Andrzeja Różyckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Jerzego Skolimowskiego, Andrzeja Wajdy, Krystyny Zachwatowicz) i z zagranicy (Litwy, Białorusi, Ukrainy, Chin, Niemiec, Francji, USA). Ważne miejsce w działalności Galerii zajmuje prezentacja twórców związanych z Suwalszczyzną (m.in. ekspozycje Wiesława Szumińskiego, Piotra Malczewskiego, Michała Zielińskiego, Huberta Stojanowskiego, Grzegorza Jarmocewicza).
Galeria organizowała plenery rzeźby w granicie, których pomysłodawcą i komisarzem artystycznym był Andrzej Strumiłło. Zostały zrealizowane cztery Międzynarodowe Plenery Rzeźbiarskie „Teatr” (2010, 2012, 2015 i 2017), podczas których powstało ponad 30 rzeźb w kamieniu i technikach łączonych. Rzeźby te ustawione są w Suwałkach (m.in. nad zalewem Arkadia oraz w sąsiedztwie budynków Aquaparku i Suwalskiego Ośrodka Kultury).
Będzie nam bardzo miło gościć Państwa podczas tego szczególnego wydarzenia.
Izabela Muszczynko
Organizator: Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Patronat medialny: Radio 5, Dwutygodnik Suwalski, Niebywałe Suwałki
Sponsor tortu jubileuszowego: PPH Cymes Adam Ołów