Nieznane, eksperymentalne filmy młodych (choćby duchem!) twórców, które zapadły w pamięć jury IX  edycji festiwalu NAKRĘCENI. Wśród nich nagrodzony Grand Prix „Antek” oraz dokument „Katanka”. NAKRĘCENI to okazja do obejrzenia wartościowych filmów niedostępnych w tradycyjnej dystrybucji kinowej czy telewizyjnej.

IX Festiwal Filmowy NAKRĘCENI
pokaz pofestiwalowy – nagrodzone i wyróżnione filmy studenckie, niezależne i amatorskie
Czwartek, 19.04.2016, godz. 18.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

Festiwal Filmowy „NAKRĘCENI” organizowany jest przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Ideą filmowego konkursu jest prezentacja oraz popularyzacja amatorskiego, niezależnego i nieprofesjonalnego kina. W konkursie, tradycyjnie już, udział biorą rozmaite formy filmowe: dokumenty, animacje, filmy fabularne i eksperymentalne. Dzieła amatorów, twórców niezależnych, a także studentów szkół filmowych, artystycznych i profesjonalistów.

Zrealizowane przez twórców – amatorów 53 filmy, które zostały zakwalifikowane do konkursu głównego IX Festiwalu Filmowego „Nakręceni”, zostały poddane ocenie profesjonalnego Jury, w składzie: Józef Romasz (operator i reżyser filmowy; wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi), Krzysztof Jajko (kulturoznawca i filmoznawca) oraz Jacek Schmidt (scenarzysta, reżyser i producent filmowy). Werdykt nie należał do najłatwiejszych, gdyż z roku na rok poziom nadsyłanych na Festiwal filmów jest coraz wyższy. Dramat, komedia, sensacja, kryminał, dokument, romans… mnogość gatunków filmowych prezentowanych w kinie Kultura nie dawała okazji do znużenia.

Filmy wyróżnione na IX Festiwalu Filmowym NAKRĘCENI 2015
słowami ich autorów

DRUMLA
film animowany, 12.5 min. | reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Tomasz Pawlak

Janko to amator gry na drumli i szybkiej jazdy na rowerze, mieszka z babcią weteranką Powstania Warszawskiego i marzy o wynalezieniu leku na wszystko. Ma do tego okazję, bo zatrudnia się na okres wakacji w laboratorium farmaceutycznym, a w mieście właśnie wybucha epidemia.

 

ORBITAL NON GRAVITY
impresja, 12 min. | reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Marek Stańczyk

Industrialne spojrzenie, jedyne i unikalne dla zrozumienia rotacji, obojętności na przyciąganie. Mantryczna forma zachęca do zastanowienia się nad przemijaniem i lokacją siebie we własnym świecie. Przestrzeń przedstawiona w tym materiale w 80 % już nie istnieje. Obiekty zlikwidowano po wykonaniu tego filmu.

 

ZABÓJCZY TANIEC
film fabularny, 10 min. | reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Delfin Łakatosz

Tajemniczy zaklinacz słońca.

Film powstał podczas finału Ogólnopolskiego Konkursu Stypendialnego dla Uczniów Romskich Szczególnie Uzdolnionych. Główne role zagrali młodzi aktorzy-amatorzy: Rico Wiśnia i Santiago Gil. W obsadzie znaleźli się pochodzący z całej Polski Romowie. Głównym bohaterem filmu jest chłopak, który dowiaduje się od cygańskiej wróżki o swoim ukrytym i niebezpiecznym talencie.

 

JAN PAWEŁ
19 min. | reżyseria i scenariusz: Paweł Soja, zdjęcia: Paweł Soja, Paweł Szewczuk

Dwie dorosłe osoby, Jan i Paweł, dostają się do szpitala psychiatrycznego. Po wyjściu ze szpitala zaprzyjaźniają się i zostają alkoholikami. Jednego dnia podczas libacji alkoholowej Jan uderza Pawła w twarz. Po tym wydarzeniu spotykają się po 5 latach na świętach…

 

GDY PRZYJDZIE MI TEN ŚWIAT PORZUCIĆ
film dokumentalny, 12.5 min. | reżyseria, scenariusz i zdjęcia: Mateusz Buława

 

Film dokumentuje niełatwą, wymagającą niekiedy żelaznych nerwów, codzienność pracowników zakładu pogrzebowego, którzy muszą życiowe dramaty swoich klientów godzić z bezduszną, lecz konieczną biurokracją. Zazwyczaj cierpliwi i empatyczni, w szczerej rozmowie między sobą pokazują, jak wielkim obciążeniem bywa praca w niezbyt popularnym miejscu.

 

KUZYNI
film fabularny, 8.5 min. | reżyseria i scenariusz: Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, zdjęcia: Bartek Tryzna

Lorsan ma 9 lat, pochodzi z Czeczenii i od tygodnia mieszka w Ośrodku dla Uchodźców w Białymstoku. Pewnego dnia odwiedza go kuzyn Bersan.

„(…) mimo ciężaru podejmowanych tematów film jest ciepły, dowcipny, a czasami… wzruszający.” (Gazeta Wyborcza) CZYTAJ WIĘCEJ >>

ANTEK  – GRAND PRIX IX Festiwalu Filmowego „Nakręceni”
film fabularny, 20 min. | scenariusz i reżyseria: Sylwia Galon, zdjęcia: Wojciech Ostrowski

 

Życie Antka wydaje się być podobne do reszty wychowanków pogotowia opiekuńczego. Wszystko jednak się zmienia.

 

Tytułowa Katanka to Monika Jaworska. Monika jest jedną z nielicznych kobiet ścigających się na europejskich torach wraz z mężczyznami. Czasami jest jedyną kobietą na starcie wyścigu. Od urodzenia Monika jest niesłysząca, na co dzień nie posługuje się językiem migowym. Jej niepełnosprawność nigdy nie dawała jej na torze taryfy ulgowej. 31-letnia Monika nigdy nie poznała prawdziwej przyczyny swojego niedosłuchu. W jej życiu pojawia się możliwość postawienia diagnozy i podjęcia leczenia, bohaterka świadomie rezygnuje z tej szansy. Film „Katanka” to historia o niepełnosprawności, która ustępuje prawdziwej pasji i sile charakteru.